کوچینگ, افزایش عملکرد, خودمهربانی, کوچینگ سازمانی

افزایش تاب آوری رهبران با نگاهی جدید به مراقبت از خود

تاب آوری و مراقبت از خود

به عنوان یک رهبر در جایگاه مدیریت، در این زمانه‌ی تغییر، فوریت و مسئولیت‌پذیری به چیزهای زیادی از جمله خودمراقبتی و تاب آوری نیاز دارید تا انرژی لازم برای حضور کامل را در اختیار داشته باشید، حتی زمانی که نگران 72 ایمیل خوانده نشده در اینباکس خود هستید.

شما به صبر و بردباری احتیاج دارید تا زمانی که کارکنان شما مقاومت می‌کنند بتوانید با آنها همدلی کنید. به جای داشتن پیش‌فرض از رویکردهای آزمایش شده و واقعی، به امکاناتی برای خلاقیت نیاز دارید. شما به خود کنترلی احتیاج دارید تا بدون اینکه اعتماد اعضای تیم خود را از دست دهید بتوانید آسیب‌پذیر باشید. شما به استقامت نیاز دارید تا بتوانید روز به روز، هفته به هفته، صبور و خلاق باشید و بتوانید بر روی خودتان کنترل داشته باشید. در مجموع، شما به استحکام فوق العاده‌ای نیاز دارید.

اگرچه اکثر رهبران احساس سرسختی، انرژی و استقامتی دارند که برای موفقیت به آن نیاز دارند، اما تعداد کمی از آنها برای تقویت این چیزها سرمایه‌گذاری می‌کنند. آیا این موضوع درباره شما نیز صدق می‌کند؟ می‌دانید که خواب کافی، تغذیه مناسب، ورزش بدنی، ارتباط انسانی و زمان برای استراحت مهم هستند، اما آیا زمانی را برای آنها در نظر می‌گیرید؟ یا مانند بیشتر رهبران به خود می‌گویید:” امروز خیلی سرم شلوغ است و نمی‌توانم برای این کارها وقت بگذارم (7 ساعت بخوابم، یا برای خودم ناهار تهیه کنم، یا به سرگرمی‌هایم برسم و آن‌ها را ادامه دهم)”.

این چارچوب، که سرمایه‌گذاری در تاب آوری شخصی را در تضاد با بهترین منافع یک سازمان قرار می‌دهد، هم به شما و هم به سازمانتان آسیب بزرگی می‌رساند. زمان آن فرا رسیده است که کلمات “کارکنان ما بزرگترین دارایی ما هستند” را جدی بگیریم. اگر شما یک دارایی مهم هستید، چگونه محروم کردن، بی ارزش جلوه دادن و تحقیر کردن آن دارایی به جهت استفاده از آن در شرایط بحرانی و سخت، تامین انرژی آن با سوخت نامناسب و بی‌توجهی به نگهداری و مراقبت درست از آن می‌تواند برای سازمان شما مفید باشد؟

بیشتر بخوانید: نیک زیستی روانشناختی چیست و چرا پرورش آن مهم است؟

اگر تیمی را در دنیای پر استرس و پر سرعت ما رهبری می‌کنید، تاب آوری شما یک مسئله تجاری با اولویت بالا است. بیایید اصل مطلب را ادا کنیم: این کارها کارساز نیست. شما باید استراحت کنید و بخوابید. CDC می گوید که یک سوم بزرگسالان آمریکایی خواب کافی ندارند. اگر در یک نقش مدیریتی استرس زا هستید، گمان می‌رود که جزو آن گروه باشید.

دلایل شما برای چشم پوشی از خواب کافی ممکن است منطقی به نظر برسد: قبل از رفتن به رختخواب، باید به ایمیل‌هایی که در طول روز در جلسات حضور داشتید، پاسخ دهید. شما باید صبح یک ساعت کمتر بخوابید تا مطالب جلسه 8 صبح با رئیس‌تان را بخوانید. شما باید یک کنفرانس تلفنی با تیم خاوردور را در ساعت 11 شب برنامه‌ریزی کنید. دلایل زیادی برای کاهش خواب شما وجود دارد که در ظاهر بسیار منطقی به نظر می‌رسند.

حالا روی دیگر سکه را در نظر بگیرید. حداقل، کم خوابی با کاهش هوشیاری و توجه، توانایی شناختی شما را مختل می‌کند. ممکن است استدلال کنید که تنها چیزی که برای شادابی مجدد نیاز دارید، قهوه است. 

تحقیقات نشان می‌دهد که مواد غذایی و محرک‌های شیمیایی به طور معقولی در کاهش اثرات محرومیت از خواب بر روی وظایف استاندارد و مبتنی بر قوانین موثر هستند، اما در مورد کارهایی که نیاز به خلاقیت یا تفکر واگرا دارند، مفید نیستند.

اگر سازمان شما بیش از کارهای روزانه و معمولی، روی شما حساب می‎‌کند، ممکن است بخواهید تجدید نظر کنید که آیا تحت فشار بودن بیشتر در امروز، ارزش فدا کردن آن‌چه را که فردا می‌توانید انجام دهید را دارد یا خیر. استراحت تنها یکی از سرمایه گذاری‌هایی است که باید انجام دهید تا خود را در بهترین حالت حفظ کنید. شما باید غذایی مصرف کنید که به قشر PFC مغز شما، جایی که بیشترین اقدامات یک مدیر انجام می‌شود، سوخت کافی برساند.

(Prefrontal Cortex)، قشر جلوی پیشانی (PFC) قشر مغزی است که قسمت جلوی لوب پیشانی را می پوشاند. این ناحیه مغز در برنامه‌ریزی رفتار شناختی پیچیده، بیان شخصیت، تصمیم‌گیری و تعدیل رفتار اجتماعی نقش دارد. اگر می‌خواهید با خوردن فست‌فود در حال حرکت زنده بمانید، آن‌چه را که برای حفظ انرژی و تمرکز در طول یک روز طولانی نیاز دارید، نخواهید داشت.

بدن شما همچنین باید به قدر کافی هیدراته باشد تا بتوانید بازدهی خوبی داشته باشید. مطالعات متعدد نشان داده‌اند که حتی کم آبی خفیف هم می تواند بر تفکر (حافظه و توجه) و هم بر خلق و خوی (تنش و اضطراب) تأثیر بگذارد. به این لیست ورزش و کمی زمان برای استراحت و تأمل اضافه کنید و بعد انرژی، صبر، خلاقیت و استقامت لازم برای رهبری موفقیت آمیز تیم خود را خواهید داشت.

تکنیک‌هایی برای افزایش جزئی تاب آوری

اگر اکنون به بهترین نسخه یا ورژن از خود نیاز داشته باشید چطور؟ اگر کم خواب، گرسنه و خسته باشید، اما یک جلسه مهم در 20 دقیقه آینده داشته باشید، چه؟ این امکان وجود دارد که سطح انرژی خود را در مدت کوتاهی بالا ببرید. یکی از تکنیک های زیر را برای تقویت جزئی تاب‌ آوری خود امتحان کنید.

  • اگر آن جلسه در 20 دقیقه، جلسه‌ی فرد با فرد مانند شما با همکارتان یا یک گزارش مستقیم است، به جای نشستن از تکنیک راه رفتن و حرف زدن استفاده کنید. این مدل یک راهکار عالی برای برگزاری جلسات مکالمه آزاد است. اگر در جلسه خود یک گفتگوی جنجالی دارید، این تکنیک به شما کمک می‌کند تا تماس چشمی کمتری با مخاطب داشته باشید که منجر می‌شود راحت‌تر صحبت کنید. اگر بتوانید این جلسه را در محیط باز در کنار درختان یا فضای سبز برگزار کنید خیلی مفیدتر خواهد بود و این‌گونه می‌توانید برای جلسات بعدی انرژی خود را ذخیره کنید.
  • گزینه‌ی دیگری که می‌توانید استفاده کنید این است که زمانی که انرژِی لازم برای کار کردن ندارید و بی‌صبرانه منتظر آخر هفته هستید، به یکی از همکاران خود کمک کنید. می‌توانید همکار خود را به یک فنجان قهوه دعوت کنید و او را راهنمایی کنید و به او آموزش دهید. تحقیقات اخیر حاکی از آن است که همدلی با دیگران و کمک به آنها در تنظیم مجدد شرایط به تنظیم عاطفی شما کمک می‌کند.
  • اگر با کاهش قدرت تاب آوری‎‌تان احساس می‌کنید که مورد حمله عاطفی قرار گرفته‌اید، چند لحظه وقت بگذارید و دکمه Reset را فشار دهید. ابتدا حسی را که تجربه می‌کنید را بیان کنید. این کار باعث می‌شود قدرت آن احساس کاهش پیدا کند. سپس نفس عمیق بکشید و دم و بازدم خود را عمیق و طولانی انجام دهید. اجازه دهید هوای بیشتری به ریه‌های شما نفوذ کند. از یک نشانه حسی برای برانگیختن احساسات مثبت‌تر استفاده کنید. برای مثال، هنگام رفتن به جلسه بعدی خود به یک آهنگ عالی گوش دهید. یک آب نبات کره‌ای بردارید و به پدربزرگ خود فکر کنید.
  • همچنین می‌توانید برای تقویت تاب آوری جزئی خود، با آنچه برای شما اهمیت بسیار دارد ارتباط برقرار کنید. یک برچسب به لپ تاپ خود اضافه کنید، یک نخ یا رشته نخ دور مچ دست خود ببندید، یک نقل قول الهام بخش را روی صفحه قفل گوشی خود قرار دهید، یا کاری مشابه انجام دهید تا تصویر بزرگتر را در اواسط جلسه به خودتان یادآوری کنید.

اگر تیمی را در دنیای پر استرس و پر سرعت ما رهبری می‌کنید، تاب‌ آوری شما یک مسئله تجاری با اولویت بالا است. شما وقتی روی خواب مناسب، تغذیه، ورزش و سرگرمی سرمایه‌گذاری می‌کنید، می‌توانید بر روی مدیریت بازخوردها و واکنش‌های خود و همچنین انرژی لازم برای حضور کامل در تیم، صبر لازم برای گوش دادن و همدلی و همچنین ایجاد امکانات لازم برای تصمیم‌گیری درست و استقامت برای حفظ آن‌ها کنترل داشته باشید. زمانی که داشتن تاب آوری در بیان آسان‌تر از عمل است، برای شاداب کردن خود، یک تکنیک تقویت تاب آوری جزئی را انتخاب کنید. سرمایه گذاری روی تاب آوری شما زیاده‌خواهی نیست؛ یک ماموریت حیاتی است.

از حالا به بعد به خود بگویید:” امروز خیلی شلوغ هستم و نمی‌توانم از خودم مراقبت نکنم!”

مقاله از لیان دیوی – HBR

بیشتر بخوانید: خودمهربانی و عشق به خود: افسانه‌ای تجاری یا اقدامی واقعی؟

امتیاز دهید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *