کوچینگ, کوچینگ سازمانی

مدیر عزیز، در جایگاه راهبری شما زیر نظر هستید …

راهبری

یکی از مسائل مهمی که در کوچینگ رهبران سازمانها با ایشان مطرح می کنم، این است که در جایگاه راهبری، زیر نظر هستید.

چه در سمت مدیریت یک سازمان باشید، چه سرپرست یک خانواده، چه معلم مدرسه، وقتی در جایگاه راهبری قرار می گیرید، هر لحظه در هر روز شما تحت نظر هستید. ترسناک به نظر می رسد، این طور نیست؟ اما واقعیت دارد. هر کلمه ای که می گویید و هر حرکتی که انجام می دهید به دقت دنبال می شود و از آن گریزی نیست. شما همیشه تحت نظرید تا دیگران ارزیابی کنند که آیا خود، الگوی عملی راهبری برای آن چه که موعظه می کنید و آن چه که از ایشان می خواهید هستید؟ و اگر این طور نباشد، از نمره اصالت و اعتبار شما نزد ایشان کاسته می شود.

فرقی نمی کند چه جوان باشید یا پیر ، ثروتمند یا فقیر ، چه به تازگی بخواهید کار خود را شروع کنید یا در کارتان فردی شناخته شده باشید، گفتار و کردار شما تأثیر زیادی بر اعتبار و حسن شهرت شما دارد. بعلاوه ، از طریقی که هرگز تصورش را هم نمی کنید ، بر دیگران تأثیر می گذارند. آیا از پیامی که به طور روزمره به دیگران می فرستید آگاهید؟ و به آن افتخار می کنید؟ در بسیاری از مواقع ما حتی از تصویری که به دیگران ارائه می کنیم، آگاه هم نیستیم!

خود را در راهی که می خواهید دیگران طی کنند، راهبری کنید.

یکی از مهمترین اقدامات و کارهایی که یک راهبر می بایست انجام دهد ، این است که خود الگوی راهبری باشد. اگر می خواهید دیگران پرشور ، متعهد ، فداکار و با انگیزه باشند ، باید خودتان در خط قدم بایستید! کسانی که الگوی راهبری هستند ، و علاقه خود را نسبت به آنچه انجام می دهند نشان می دهند ، کار را برای پیروانشان بسیار راحت تر می کنند.

رفتار شما مشخص می کند که شما کی هستید و برای چه چیزی ایستادگی می کنید؛ تربیت، ارزشها و اصول شما را آشکار می کند ، سازمانی را که نماینده آن هستید معرفی می کند ، و تأثیری ماندگار به نام “شهرت شما” ایجاد می کند که مانند سایه به دنبالتان حرکت می کند.

به عنوان مثال:

  • آیا به قوانین و معیارهای خود پایبند هستید؟
  • آیا حرف شما به اندازه یک قرارداد، معتبر است؟
  • آیا دوستان می توانند در اوقات خوب و بد روی شما حساب کنند؟
  • آیا با افرادی که نمی توانند کاری برای شما انجام دهند همانند کسانی رفتار می کنید که برای شما منفعت دارند؟
  • آیا اگر فرزنداتان جا پای شما بگذارند، به ایشان افتخار می کنید؟
  • آیا در هنگام خشم و یا بحران های معمول، همچنان می توانید بر خودتان مسلط باشید و رفتار قبلی تان را ادامه دهید؟
  • اگر همین سوال ها را از اطرافیان و پیروانتان بپرسیم، همین جواب را می دهند؟

این ها سوال های عمیقی برای تامل بیشتر هستند. باعث می شوند که نسبت به تصویری که از خود ارائه می دهیم و در ذهن دیگران به جا می گذاریم، آگاه تر باشیم. خبر خوب این است که افراد صرفا با یک یا دو رفتار بد تصویر خوب خود را از ما تغییر نمی دهند. اغلب بخشنده هستند. اما خبر بد این است که زمانی هم که تصویر بدی در ذهنشان شکل گرفت، با یک یا دو رفتار خوب آن از سر بیرون نمی کنند. شاید حتی یک سال زمان ببرد تا تصویر مطلوب شما را به خاطر بسپارند.

اگر می خواهید فرزندانی با ویژگی های اخلاقی قوی تربیت کنید ، فرهنگ سازمان خود را تقویت کنید یا شهروندان را به مشارکت در جامعه ترغیب کنید ، به دنبال تغییر رفتار آنها نباشید ، ابتدا باید رفتار خود را بررسی کنید و از خود شروع کنید. از خود بپرسید آیا اقدامات شما تأثیر مثبت یا منفی بر اطرافیان شما دارد یا خیر. آیا آنها را به سمت راهی درست هدایت می کنید یا تضاد رفتاری شما ایشان را به سردرگمی می اندازد؟

به خاطر داشته باشید، در این جایگاه که قرار می گیرید، شما یک الگو هستید. پس لازم است مانند یک الگو رفتار کنید.

4.4/5 - (8 امتیاز)
بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

1 دیدگاه برای “مدیر عزیز، در جایگاه راهبری شما زیر نظر هستید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
سایدبار
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
خانه
0 items سبد خريد
حساب کاربری من
فروشگاه

برای مشاهده ویدیو ایمیل خود را وارد کنید

برای مشاهده ویدئو ایمیل خود را وارد کنید