کوچینگ, افزایش عملکرد

روند رو به افزایش کمالگرایی و 3 نکته در تعدیل آن

کمالگرایی

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، تعداد جوانانی که در سراسر جهان از افسردگی جدی یا اختلالات اضطرابی رنج می‌برند رکورددار شده است. شواهد فزاینده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد یکی از دلایل افزایش بیماری‌های روانی جوانان ممکن است ناشی از کمالگرایی منفی یا داشتن استانداردهای غیرواقعی و سختگیرانه‌ای باشد که برای پیشرفت تحصیلی و حرفه‌ای خود قائل هستند، یا این که چگونه باید به نظر برسند و چه چیزی باید داشته باشند و در نتیجه تنبیه شدیدی که به طور معمول نسبت به خود انجام می‌دهند. جوانان ظاهراً در حال درونی کردن افسانه‌ی معاصر هستند که همه چیز، از جمله خودشان، باید کامل باشد.

با این حال بی‌نقص بودن یک هدف غیرممکن است. کسانی که به دنبال آن می‌روند، ناگزیر خود را برای شکست و آشفتگی روانی آماده می‌کنند. آن‌ها برای به دست آوردن تایید دیگران و نشان دادن ارزش خود از طریق عملکرد بی‌عیب و نقص وسواس پیدا می‌کنند، به طور مزمن در مورد نقص‌های خود نشخوار فکری دارند، در مورد آنچه که می‌توانسته باشد یا باید می‌بود فکر می‌کنند و بابت برداشتشان از کاستی‌ها و بی‌لیاقتی خود دچار اضطراب و حتی احساس شرم و گناه می‌شوند.

روند رو به رشد کمالگرایی

در پژوهشی که در Psychological Bulletin منتشر شد، پژوهشگران تلاش کردند به سوالی اساسی اما مهم پاسخ دهند. آیا کمالگرایی در بین دانشجویان آمریکایی، کانادایی و بریتانیایی در حال افزایش است؟

برای پاسخ به آن، تغییرات نسلی در پاسخ‌های دانشجویان به مقیاس کمالگرایی چند بعدی را از سال 1989 تا 2016 بررسی کردند. این مقیاس توسط روان‌شناسان برجسته در زمینه‌ی کمالگرایی، پل هویت و گوردون فلت توسعه داده شد و کمالگرایی خودگرا (انتظارات شخصی بیش از حد بالا)، کمالگرایی تجویز شده از نظر اجتماعی (توقعات اجتماعی بیش از حد بالا)، و کمالگرایی دیگرگرا (توقعات بیش از حد بالا از دیگران) را می‌سنجد. از آن جایی که دانشجویان تقریباً همسن هستند، داده‌های جمع‌آوری‌شده در مقاطع زمانی مختلف با استفاده از ابزار یکسان به ما امکان می‌دهد ارزیابی کنیم که آیا این ابعاد کمالگرایی در طول زمان در حال تغییر هستند یا خیر.

در مجموع، اطلاعات 41641 دانشجوی آمریکایی، کانادایی و بریتانیایی بازیابی شد. یافته‌ها، فرضیه‌ها را تایید کرد. بین سال‌های 1989 و 2016، سطوح کمالگرایی خودمحور، تجویزی اجتماعی و دیگرگرا در بین دانشجویان، همگی به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. نسل‌های اخیر جوانان بیش از پیش از خود توقع دارند، باور دارند که دیگران از آن ها بیشتر توقع دارند و از دیگران بیشتر مطالبه می‌کنند.

شاید نگران‌کننده‌ترین روندی که در این تحلیل ثبت شده است، کمالگرایی تجویز شده‌ی اجتماعی باشد که به میزان دو برابر کمالگرایی خودگرا و دیگرگرا افزایش یافته است. همچنین این شکلی از کمالگرایی است که بیشترین ارتباط را از همه نظر با مجموعه‌ی مسائل بهداشت روانی از جمله اضطراب، افسردگی، فوبیای اجتماعی و افکار خودکشی نشان می‌دهد. افزایش کمالگرایی تجویز شده از نظر اجتماعی، زمینه‌ی قانع کننده‌ای را برای سطوح تقریباً همه‌گیر بیماری روانی جدی در جوانان ایجاد می‌کند.

با در نظر گرفتن این موضوع، نکاتی برای معلمان، والدین، کوچ‌ها و مدیران وجود دارد که شاید به ایجاد فرهنگی کمک کند که به کاهش کمالگرایی بینجامد. البته اگر با فردی مواجه شدید که مشکلات سلامت روانی را تجربه می‌کند، یا در واقع خودتان آن‌ها را تجربه می‌کنید، باید از یک درمانگر متخصص کمک بگیرید. این نکات به امید کمک به کسانی آورده شده که صرفاً به دنبال مدیریت بهتر کمالگرایی در زندگی خود هستند، یا کوچ یا منتور کسانیی هستند که با فشار برای بی‌نقص بودن دست و پنجه نرم می‌کنند.

شکست ضعف نیست

نیروی پیشراننده‌ی کمال‌گرایی عمدتاً از اجتناب از شکست ناشی می‌شود. زمانی که یک فرد کمال‌گرا با یک امتحان مهم، ضرب‌الاجل حیاتی، یا طرح تجاری روبرو می‌شود، هر فرصتی را در درجه‌ی اول به عنوان فرصتی برای شکست می‌بیند. ترس از شکست تابعی از استانداردهای بیش از حد و تمایل آنها برای انجام بی‌نقص کارها است. ترس آن ها از این است که اگر این کار را به خوبی انجام ندهند، ضعف درونی‌شان را آشکار می‌کند. به همین دلیل است که افرادی که دارای سطح کمالگرایی بالاتری هستند معمولاً استرس بیشتری را در زندگی روزمره‌ی خود تجربه می‌کنند. سپس این استرس می‌تواند مشکلات روحی و جسمی دیگری ایجاد کند.
وقتی دانش‌آموزان یا کارمندان از پدیدار شدن یک فرصت استرس تجربه می‌کنند، به آن‌ها کمک کنید تمرکز خود را از احتمالات فاجعه‌باری که ممکن است پیش بیاید تغییر دهند و به جای آن، به آن چه ممکن است از آن بیاموزند، تمرکز کنند. اهداف آنها را مجدداً تنظیم کنید و با آن ها همراهی کنید تا رویدادهای استرس‌زا را به عنوان فرصتی برای پیشرفت در نظر بگیرند.

بیشتر بخوانید: 7 رفتار کمال گرایی در محیط کار

و اگر شکست بخورند؟ افراد دارای سطوح بالاتر کمال‌گرایی معمولاً جاه طلب، سخت‌کوش و پویا هستند. کمی همدلی و حمایت زمانی که چیزها خوب پیش نمی‌رود به حفظ روحیه‌ی آن‌ها کمک می‌کند.

اهداف سالم‌تری از بی‌نقص بودن وجود دارد

با داشتن استانداردهای بیش از حد بالا، کسانی که سطوح بالاتری از کمالگرایی دارند، خود را برای شکستی آماده می‌کنند که برای عزت نفس آنها بسیار مضر است. این افراد ممکن است برای تشخیص آنچه به طور واقع‌بینانه قابل دستیابی است و برای تعیین اهداف مناسب به راهنمایی نیاز داشته باشند. از پشتکار، انعطاف پذیری و سخت کوشی حمایت کنید. این ها صفات پسندیده‌ای هستند و با ترسی که در پی رسیدن به وضعیت بی‌نقص است، به وجود نمی آیند. گاهی اوقات نیاز داریم دقیق باشیم، و این خوب است، اما اگر هدف بی‌نقص بودن باشد و هدف معقول‌تری نباشد، زمین‌گیر خواهیم شد.

کار انجام شده‌ بهتر از کار انجام‌نشده‌ی بی‌نقص است

فقط اهداف عالی مانع موفقیت کمالگرایان نمی‌شود، بلکه تمایل آنها برای به تعویق انداختن کارهای دشوار نیز مشکل‌زاست. زمانی که احتمال شکست وجود دارد، حرکت رو به جلو در کارهایی که خطر شکست بالایی دارند دشوار می‌شود. افراد کمالگرا معمولاً عادت به اهمال‌ کاری دارند زیرا نمی توانند در کارهایی که شروع نکرده‌اند شکست بخورند.
به خصوص زمانی که ضرب الاجل انجام کاری نزدیک باشد، این فلج شدن می تواند با نشخوار فکری همراه باشد که به سلامت روانی آسیب می‌رساند. اهمال کاری چیزی نیست که کمال‌گرایان داوطلبانه آن را فاش کنند، اما این پیوند توسط تحقیقات پشتیبانی می‌شود. کارمندان و دانشجویان را تشویق کنید تا قدم‌های کوچک و قابل کنترلی بردارند. شروع کردن سخت‌ترین قسمت کار است. از فکر کردن زیاد بپرهیزید. یادآوری تجربیات و موفقیت‌های قبلی ممکن است کمک کند. اما بی حوصله بودن، مطالبه‌گر بودن یا انتقاد این کار را نمی‌کند.

کلام آخر: کمال گرایی یک ویژگی گمراه‌کننده است. نوید دقت، سختکوشی و فداکاری را می‌دهد، اما اگرچه می‌تواند انگیزه و عملکرد را بهبود دهد، اما مشکلات سلامت روانی را نیز به همراه دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که کمالگرایی در حال افزایش است، پس می‌شود انتظار داشت که پیامدهای منفی ناشی از آن نیز همین روند را طی کنند.

نوشته: دکتر توماس کاران – استاد دانشگاه بث
منبع: هاروارد بیزنس ریویو

چنان چه دچار کمالگرایی منفی هستید، شرکت در دوره‌ی آنلاین پشت دیوار کمالگرایی می تواند نقطه‌ی شروع مناسبی برای شما باشد.

1/5 - (1 امتیاز)
بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *