کوچینگ, افزایش عملکرد

7 گام برای این که به موفقیت در زندگی برسیم و رشد کنیم

موفقیت در زندگی

بگذارید از شما سوالی بپرسم: به نظرتان چقدر به موفقیت در زندگی‌تان دست یافته‌اید و چه میزان رشد کرده‌اید؟

کمی زمان بگذارید و خودتان را با 5 سال قبل تان مقایسه کنید:

 • آیا در حوزه‌های مختلف زندگی به مراحل بالاتری دست پیدا کرده‌اید؟
 • آیا به اکثر اهدافتان دست پیدا کرده‌اید؟ آیا رویاهایتان را زندگی می‌کنید؟
 • آیا در حال حاضر از زندگی خود رضایت کافی دارید؟

همه‌ی انسان‌ها می‌خواهند زندگی کامل و بی‌نقصی داشته باشند. همه‌ی ما می‌خواهیم زندگی رویایی و ایدئالمان محقق شود. و هیچ‌کس نمی‌خواهد تنزل کند، احساس افسردگی کند، یا زندگی متوسطی داشته باشد که احساس کند در آن گیر کرده است.

 اما اگر می‌خواهید زندگی بهتری داشته باشید – یک زندگی با کیفیت – باید رشد کردن را یاد بگیرید.

موفقیت در زندگی یک شبه به دست نمی‌آید، بلکه می‌توان آن را از طریق توسعه و بهبود روزانه و افزایش پیشرفت‌های کوچک در طول زمان به دست آورد.

اکثر مردم آن‌چه را که در یک سال می‌توانند به دست آورند دست بالا می‌گیرند، اما آن‌چه را که در عرض 5 سال می‌توانند به دست آورند، دست کم می‌گیرند. زمان به سرعت سپری می‌شود و یک سال می‌تواند خیلی سریع‌تر از آنچه تصور می‌کنید بگذرد، اما اگر قصد توسعه و بهبود خود برای یک زندگی بهتر را دارید، لازم است این هفت گام را دنبال کنید تا در سال‌های آینده شاهد پیشرفت قابل توجه خود و موفقیت در زندگی باشید.

قبل از این‌که چیزی را برای شروع جدید انتخاب کنید، لازم است به خود 3 تا 5 سال فرصت رشد بدهید. ممکن است زمان زیادی به نظر برسد اما در اصل چنین نیست. صرف نظر از این موضوع، قطعاً پنج سال آینده فرا خواهد رسید، اما سوال این است که در آن زمان “شما کجا خواهید بود”؟

آیا هم‌چنان همین کار را انجام می‌دهید و در همین مکان زندگی می‌کنید، آیا هنوز شغلتان همین شغل است؟ به سن خود نگاه می‌کنید که بالا می‌رود و هنوز هیچ دستاوردی ندارید و به هیچ جای خاصی در زندگی نرسیده‌اید؟ یا برعکس به تمام اهداف موفقیت در زندگی خود رسیده‌اید، زندگی رویایی خود را زندگی می‌کنید، سلامتید، پر انرژی و سرزنده هستید و دیگر نگران پرداخت صورت‌حساب‌های خود نیستید، ماشین دلخواهتان را دارید، در خانه‌ی رویاهایتان زندگی می‌کنید و از نظر مالی، عاطفی و فیزیکی موفق هستید؟

شما می‌توانید آینده‌ای را که می‌خواهید انتخاب کنید. یک حق انتخاب دارید و همه چیز از همین الان شروع می‌شود و این را به خاطر داشته باشید، آینده ی ایدئال شما از همین الان ساخته می‌شود نه از بیست سال دیگر. از این رو، اگر می خواهید زندگی بهتری با موفقیت و رضایت بیشتر داشته باشید، باید از همین الان شروع به انجام کاری کنید.

در ادامه 7 گام و اقدام را معرفی می‌کنیم که می‌توانید برای رشد در زندگی انجام دهید تا بتوانید موفق‌تر شوید، به اهداف خود برسید و زندگی رویایی خود را به حقیقت تبدیل کنید…

1- به کسب مهارت و خبرگی متعهد باشید

خبرگی

مردمان عادی برای انجام کارهایشان پول میگیرند، افراد خارق العاده بابت خبرگی در مهارتشان پول می‌گیرند.

پیش از هر چیز به داشتن مهارت متعهد باشید. یعنی متعهد شوید که در زمینه‌های مختلف زندگی خود به پیشرفت و کسب مهارت ادامه دهید.

در دنیای امروز، همه چیز به سرعت در حال تغییر است، برای همین داشتن مهارت به یک ضرورت تبدیل شده است.

وقتی نت‌اسکیپ بهترین بود، یاهو آمد و بازار را در دست گرفت. زمانی که یاهو در کانون توجه قرار گرفت، گوگل و eBay آمدند و دنیا را تکان دادند. و بعد، فروشگاه غول پیکر تجارت الکترونیک، آمازون می‌آید که امروزه همچنان در حال رشد است. همه‌ی ما فکر می کردیم که آمازون آخر دنیاست، اما علی بابا وارد شد و همه را شگفت‌زده کرد. تنها کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که به آنچه ژاپنی‌ها «کایزن» می‌گویند، یا همان چیزی که تونی رابینز آن را «CANI» می‌نامد، متعهد شویم.

یعنی: بهبود و توسعه‌ی مستمر و بی‌پایان.

اگر پیشرفت نکنید، منسوخ خواهید شد. برای مثال رانندگان تاکسی را در نظر بگیرید. در بسیاری از کشورها، رانندگان تاکسی مجبور به رقابت با رانندگان Uber و در ایران با رانندگان اسنپ هستند. در قدیم رانندگان تاکسی در بین سایر رانندگان فقط با خودشان رقابت می‌کردند، اما امروز به دلیل تغییراتی که در تکنولوژی صورت گرفته است، رقابت نیز سخت‌تر شده است. به همین دلیل تعهد شما به خبرگی و مهارت‌اندوزی، دیگر یک انتخاب نیست بلکه به یک ضرورت تبدیل شده است. اگر پیشرفت نکنید از بازی خارج خواهید شد.

آیا هنوز نوکیا یا موتورولا یا سونی اریکسون را به خاطر دارید؟ چه اتفاقی برای آن‌ها افتاد؟

صرف نظر از این‌که در چه زمینه یا صنعتی مشغول هستید یا چه کاری انجام می‌دهید، باید به طور مستمر از خود بپرسید: “چطور می‌توانم پیشرفت کنم و کارم را بهتر انجام دهم”،” چه کاری می‌توانم انجام دهم تا به موفقیت در زندگی دست پیدا کنم” یا ” چطور می‌توانم این‌کار را با سود بیشتر انجام دهم”

اگر متعهد به پیشرفت و تلاش مداوم برای بهتر شدن و رشد کردن نباشید، دیگران از شما سبقت خواهند گرفت و شما کهنه و منسوخ خواهید شد.

در ادامه به سه نکته در راستای متعهد بودن به کسب مهارت و پیشرفت اشاره کرده‌ایم:

 • تصمیم بگیرید که چه چیزی را می‌خواهید بهبود ببخشید

اولین کاری که باید انجام دهید این است که تصمیم بگیرید در چه چیزی و در کجا می‌خواهید این پیشرفت را مشاهده کنید. اگر در بخش فروش مشغول به فعالیت هستید، آیا می‌خواهید مهارت تماس سرد را توسعه دهید (تماس سرد تکنیکی است که در آن فروشنده با افرادی تماس می‌گیرد که قبلاً علاقه‌ای به محصولات یا خدمات ارائه شده ابراز نکرده‌اند) یا می‌خواهید در مهارت‌های ارائه پیشرفت کنید؟ آیا می‌خواهید کیفیت خدمات خود را بهبود بخشید یا می‌خواهید استراتژی‌های بازاریابی خود را توسعه دهید؟

همچنین می‌توانید سایر زمینه‌های زندگی‌تان مانند سلامتی و تناسب اندام، مهارت‌های آشپزی، مهارت‌های مدیتیشن، مهارت‌های فرزندپروری، مهارت‌های مدیریت زمان و غیره را بهبود بخشید.

اما اولین مرحله این است که شناسایی کنید در کجا و در کدام زمینه می‌خواهید مسلط شوید.

 • مطالعه کنید و از دیگران بیاموزید

خود را متعهد کنید تا به یک یادگیرنده‌ی مشتاق تبدیل شوید، تنها راهی که می‌توانید رشد کنید و بهتر شوید این است که مدام اطلاعات و دانش جدید به مغز خود تزریق کنید. بنابراین متعهد شوید که در ماه حداقل یک کتاب مطالعه کنید، برنامه‌ی بلندمدت و میان مدت آموزشی برای خود طراحی کنید، در زمان‌های تلف شده مثلاً در ترافیک پادکست گوش کنید و …

سعی کنید از افرادی که در زمینه‌ی مورد نظر شما افراد موفقی هستند بیاموزید.

سریع ترین راه یادگیری این است که از کسی که قبلا آن کار را انجام داده است بخواهید به شما نحوه‌ی انجام کار را نشان دهد. پس بروید و با افراد موفقی که در صنعت مورد نظر شما فعالیت دارند شبکه‌ی ارتباطی تشکیل دهید. ببینید چگونه این کار را انجام می دهند. تفکر، باورها و استراتژی‌های آن‌ها را بیاموزید.

 • متعهد به برداشتن گام‌های کوچک باشید

وقتی سعی می‌کنید کاری را خیلی سریع انجام دهید، باعث می‌شود منقلب و دست‌پاچه شوید، بنابراین سعی کنید این کار را با برداشتن گام‌های کوچک و متمرکز انجام دهید.

در هر زمان یک مهارت بیاموزید، فقط یک چیز را توسعه دهید. آیا می‌دانید سال‌ها طول می‌کشد تا افراد موفق به نتایج خارق العاده‌ای برسند؟

ممکن از برای رسیدن به خبرگی در یک مهارت به 10000 ساعت تمرین نیاز داشته باشید و هیچ راهی وجود ندارد که بتوانید در عرض یک سال به 10000 ساعت تمرین و بهبود برسید. بنابراین، آن را به یک بازه‌ی زمانی طولانی‌تر تقسیم کنید و دید وسیع‌تری داشته باشید. برای رشد در زندگی باید قدم‌های کوچک بردارید، اعتماد به نفس خود را بالا ببرید و سپس گام‌های خود را آرام آرام افزایش دهید. خبرگی نیازمند زمان است.

پیشنهاد مطالعه : قدرت عادت‌های اتمی

2- شخصیت موفق را در خود پرورش دهید.

شخصیت موفق

در ابتدا ما عادت‌هایمان را می‌سازیم و سپس عادت‌هایمان ما را می‌سازند.

ضرب‌المثلی است که می‌گوید: “این‌که یک کار را چطور انجام می‌دهید تقریباً نشان می‌دهد که تمام کارها را چطور انجام می‌دهید“. اگر می‌خواهید به فردی خارق‌العاده تبدیل شوید که به شکل‌های مختلف موفقیت در زندگی دست می‌یابد، باید ببینید چطور زندگی‌تان را سپری می‌کنید.

مثلاً اگر در حال حاضر در مورد شغل و حرفه‌ی خود جدی نیستید، احتمال زیادی وجود دارد که در مورد اهداف و رویاهایتان نیز جدی نباشید. اگر شما ورزشکار هستید ولی نسبت به ورزش خود جدی نیستید، به احتمال زیاد در مورد اهداف و رویاهای خود نیز جدی نیستید.

افراد موفق به دلیل عادت‌ها و نگرش خود موفق هستند. اگر شما فردی هستید که همیشه دیر سر کار می‌رود احتمال این‌که در رسیدن به اهداف و رویاهایتان نیز دیر کنید زیاد است.

اگر همیشه با دوستان و اعضای خانواده‌ی خود درگیر هستید، احتمالاً متوجه خواهید شد که در زمینه‌های دیگر زندگی شما نیز درگیری وجود دارد. این‌که چطور شکست‌ها، چالش‌ها و موقعیت‌های بخشی از زندگی‌تان را مدیریت می‌کنید، احتمالاً نحوه‌ی مدیریت آن‌ها را در سایر بخش‌های زندگی‌تان نمایش دهد.

چرا این‌گونه است؟

جواب این سوال بسیار ساده است. زیرا نگرش و رفتار شماست که در حال ایفای نقش است. این نگرش و عادات شماست که تمام کارهایی که در زندگی انجام می‌دهید را تعیین می‌کند.

آیا برایتان سخت است که صبح از خواب بیدار شوید و همیشه بهانه می آورید؟ احتمالاً نحوه‌ی برخورد شما با اهداف و رویاهایتان نیز همین خواهد بود. هرگاه در رسیدن به هدف خود تعلل کنید یا ناکام باشید، بهانه‌ای می‌آورید. از طرف دیگر، اگر فردی جدی و متعهد به اهداف خود باشید، متوجه خواهید شد که این بازی را دقیقاً در سایر زمینه‌ها مانند ورزش نیز انجام خواهید داد.

لحظه ای به زندگی خود نگاه کنید

لحظه‌ای به آن‌چه که تاکنون خوانده‌اید فکر کنید. به این فکر کنید که تا این لحظه چگونه زندگی کرده‌اید. آیا شما کسی هستید که همیشه سرزنش  و شکایت می‌کنید و بهانه می‌آورید؟ آیا شما کسی هستید که همیشه دیر به محل کار خود می‌رسد، کسی که به قول خود عمل نمی‌کند و مسائل را جدی نمی‌گیرد؟ 

اگر می‌خواهید رشد کنید و به موفقیت در زندگی دست پیدا کنید و زندگی بهتری داشته باشید، باید نگرش و عادات خود را ارتقا دهید.

از هر بخش از زندگی خود که می‌خواهید شروع کنید. از عادات روزانه خود شروع کنید. ممکن است فکر کنید که نحوه‌ی انجام کارها در زمینه‌ی دیگری از زندگی شما، هیچ ربطی به اهداف و رویاهای شما ندارد، شاید گاهی حق با شما باشد، اما در تصویر کلان که نگاه کنیم، این نگرش شما است که شما را تعریف می‌کند و نگرش شما هرگز دروغ نخواهد گفت.

شخصیت موفق را خود پرورش دهید.

بنابراین، با پرورش منش‌های یک شخصیت موفق شروع کنید که شما را به نتایج دلخواهتان می‌رساند. در اینجا به سه منش موفقیت در زندگی که ممکن است به شما کمک کند تا به سطح بالاتری بروید و موفق‌تر شوید اشاره شده است:

 • به آنچه که تصمیم گرفته‌اید متعهد‌ باشید

اکثر مردم به این دلیل موفق نیستند که به اندازه‌ی کافی متعهد نیستند. آن‌ها به سادگی دست از کار می‌کشند و هر زمان که با موانعی در این روند مواجه می‌شوند، تسلیم می‌شوند.

پیشنهاد مطالعه: مسئولیت‌پذیری یعنی پاسخ‌گو بودن به زندگی

زمانی که در مورد چیزی تصمیم گرفتید، به آن متعهد شوید و اقدام کنید.

زمانی که تصمیم گرفته‌اید به باشگاه بروید اما ناگهان باران می‌گیرد، اجازه ندهید که بارش باران شما را از هدفتان باز دارد، لباس‌هایتان را عوض کنید و به باشگاه بروید.

به خاطر داشته باشید، آنچه شما می‌خواهید این است که شخصیت خود را طوری بسازید تا بیشتر به اهداف خود متعهد باشید و برای رسیدن به آن‌چه تصمیم گرفته‌اید باید هرکاری را که لازم است انجام دهید.

وقتی تصمیم به انجام کاری می‌گیرید و شخصی به شما می‌گوید که این کار غیرممکن است، ناامید نشوید، کمی تحقیق کنید و راه حلی برای آن پیدا کنید. پای تصمیمی که گرفته‌اید بایستید و به آن متعهد باشید.

 • آماده‌ی پرداختن بهای تصمیمات و تلاش بیشتر باشید.

آیا واقعا نسبت به موفقیت در زندگی و دنبال کردن رویاهایتان جدی هستید؟ پس تلاش بیشتری کنید. کاری را انجام دهید که دیگران نمی‌خواهند انجام دهند. اگر لازم است، از بسیاری از مردم زودتر بیدار شوید، روز خود را زودتر شروع کنید، سخت‌تر کار کنید و بیشتر سر کار بمانید.

نقل قول زیر تصویر واضحی از تلاش بیشتر را نشان می‌دهد

“موفقیت این است که چند سال از زندگی خود را طوری سپری کنید که اکثر مردم نمی خواهند، به طوری که بتوانید بقیه عمر خود را طوری بگذرانید که دیگران نمیتوانند.”

آیا حاضرید کارهای بیشتری انجام دهید؟ تنها راه تمایز خود از یک فرد معمولی به فردی خارق‌العاده این است که “کارهای درست بیشتری” انجام دهید و بدین ترتیب موفق خواهید شد.

پیشنهاد مطالعه: ۷ راه برای این که از منطقه آسایش خود خارج شده و وارد منطقه‌ رشد شوید

 • با نگرش رشد به مسائل نگاه کنید و اقدام کنید

مهم نیست چه اتفاقی افتاده است، نگرش رشد به شما کمک می‌کند از آن اتفاق درستان را بگیرید و عبور کنید. افرادی که نگرش رشد دارند به چالش‌ها، موانع و شکست‌ها به عنوان فرصت‌هایی برای یادگیری و قوی‌تر شدن در زندگی نگاه می‌کنند.

مایکل جردن در مصاحبه‌ای عنوان کرد:

“من در دوران حرفه ای خود بیش از 9000 شوت و تقریبا 300 بازی را از دست داده‌ام. 26 بار، به من اعتماد کردند که شوت برنده‌ی بازی را بزنم و آن را از دست دادم. من بارها و بارها و بارها در زندگی ام شکست خورده‌ام. و به همین دلیل است که موفق می‌شوم.”

همین اتفاق برای توماس ادیسون رخ داد. وقتی مردم از او پرسیدند که پس از بیش از 10000 تلاش شکست خورده چه احساسی دارد، او گفت که شکست نخورده است، با موفقیت 10000 راه را کشف کرده است که کار نمی‌کنند.

دیدگاه و نگاه خود را نسبت به مسائل تغییر دهید و همیشه یادگیرنده باشید.

هر زمان که شروع کردید به مسائل از زاویه‌ی مثبت نگاه کنید، همه چیز تغییر می‌کند زیرا همه چیز برای شما به یک فرصت تبدیل می‌شود.

بنابراین، اگر می‌خواهید در زندگی بهتر رشد کنید، این سه منش موفقیت را بپذیرید. از زندگی روزمره‌ی خود شروع کنید و کاری کنید که از این پس آن‌ها را توسعه دهید.

 3- به زمان خود احترام بگذارید

مدیریت زمان

یا شما روزتان را پیش می‌برید یا روزتان شما را پیش می‌برد

همه‌ی ما از اهمیت زمان مطلع هستیم اما آیا با زمان خود به جدیت رفتار می‌کنیم؟

برای رشد در زندگی، باید از زمان و زندگی خود به خوبی استفاده کنید. افرادی که برای وقت خود ارزش قائل نیستند، افراد متوسطی هستند که هرگز به سطح بالاتری نخواهند رسید.

“اگر زندگی را دوست دارید، زمان را تلف نکنید، زیرا زمان چیزی است که زندگی از آن تشکیل شده است.”

زمان مهمترین ارزشی است که همه ی ما به یک میزان داریم. فارغ از اینکه داشنجو هستید یا دکتر، همه‌ی ما در طول روز 24 ساعت زمان داریم، نه بیشتر و نه کمتر.

گذر زمان به ما نشان می‌دهد که در زندگی پیشرفت یا رشد داشته‌ایم یا خیر. هیچ کس نمی‌تواند از گذر زمان فرار کند و همه‌ی ما روزی پیر خواهیم شد و خواهیم مرد. بنابراین اگر متوجه شویم که چقدر زمان ارزشمند است، هیچ وقت زمان خود را برای مسائل بی‌اهمیت تلف نمی‌کنیم. ما در زمان حال خود کار خواهیم کرد تا آینده‌ای را که می‌خواهیم محقق کنیم.

افرادی که برای زمان خود ارزش قائل نیستند، افرادی هستند که همیشه کارهایشان را به تعویق می‌اندازند و اهمال کاری می‌کنند، مسائل زندگی‌شان را جدی نمی‌گیرند و همیشه تسلیم تنبلی می‌شوند. اگر رویا یا هدفی دارید که مدتهاست آرزویش را داشته‌اید، آن را دنبال کنید.

صبر نکنید تا 80 ساله شوید و فقط از این‌که این کارها را انجام نداده‌اید و به دنبال رویاهایتان نرفته‌اید پشیمان شوید. مهم نیست حتی اگر آن را انجام دهید و شکست بخورید. حداقل شما سعی کرده‌اید و برایش اقدامی کرده‌اید.

در ادامه به چند نکته برای کمک به درک بهتر زمان و استفاده‌ی عاقلانه از آن اشاره می‌کنیم:

در لحظه زندگی کنید. مهم نیست چه کاری انجام می‌دهید، مطمئن شوید که تمام توجه خود را معطوف آن موضوع کرده‌اید زیرا این لحظه مهم‌ترین لحظه است. وقتی قهوه می‌نوشید، از عطر و طعم قهوه لذت ببرید. وقتی حمام می‌روید، از جاری شدن آب بر روی بدنتان لذت ببرید. وقتی در حال ارائه به مشتریان خود هستید از فرآیند لذت ببرید. وقتی غمگین هستید، غم خود را کامل تجربه کنید.

 ارزش هر لحظه را درک کنید. اگر هدفی دارید به دنبال آن بروید. اگر می‌خواهید دور دنیا سفر کنید برای آن برنامه بریزید و سپس اقدام کنید. اگر کسی را دوست دارید احساس خود را به آن فرد بروز دهید. نباید به دنبال نشانه باشید در غیر این صورت بعدا پشیمان خواهید شد.

اهمال کاری نکنید. کارها را به تاخیر نیندازید و آنها را به بعد موکول نکنید. اگر کاری دارید که باید آن را انجام دهید، پس اقدام کنید. وقتی اهمال‌کاری می‌کنید، در حال ایجاد یک بار ذهنی برای خود هستید که شما را از حرکت به جلو باز می‌دارد.

از زمان خود خردمندانه استفاده کنید. مراقب نحوه‌ی استفاده از زمان خود باشید. آیا کاری انجام می‌دهید که به زندگی شما ارزش می‌بخشد یا وقت خود را صرف فعالیت‌های غیر ضروری می‌کنید؟

درک کنید که کنترل دست شماست. این زندگی شماست و شما حق دارید انتخاب کنید که چگونه زندگی خود را زندگی کنید. کسی اسلحه را بر روی سر شما نمی‌گذارد و شما را مجبور به انجام کاری نمی‌کند. شما همیشه کنترل امور خود را بر عهده دارید و زمان آن فرا رسیده است که از این قدرت برای داشتن یک زندگی ارزشمند استفاده کنید.

زمان مهم است و اگر در مورد رشد، حرکت رو به جلو و زندگی با کیفیت جدی هستید، مراقب نحوه‌ی استفاده از زمان خود باشید. وقتی از بین رفت، هرگز نمی‌توانید آن را پس بگیرید. پس خردمندانه زندگی کنید.

4- به وعده ها و تعهدات خود عمل کنید

تعهد

افراد خوش نیت قول می‌دهند، افراد باشخصیت به آن عمل می‌کنند

گام مهم دیگری که اگر می‌خواهید در زندگی خود رشد کنید، باید بردارید این است که همیشه به قول‌هایی که می‌دهید، عمل کنید. مخصوصاً قول‌هایی که به خودتان می‌دهید. درست مانند آن چه در بالا یاد گرفتید، وقتی به وعده‌های خود عمل نکنید، هرگز به آن‌چه می‌خواهید در زندگی به دست آورید متعهد نخواهید بود.

اگر بعد از هدف‌گذاری با موانع و سختی‌ها مواجه شدید در نیمه راه تسلیم نشوید. وقتی می‌گویید می‌خواهید کاری را انجام دهید به قول خود عمل کنید و آن کار را انجام دهید. این را به خاطر داشته باشید شما کاری هستید که انجام می‌دهید، نه آن چیزی که می‌گویید انجام خواهید داد. پس به آن‌چه انجام می‌دهید متعهد باشید و اقدام کنید. 

هنگامی که شروع به عمل کردن به وعده‌ها و تعهدات خود می‌کنید، منش جدیدی خلق می‌کنید و آن را در زمینه‌های دیگر زندگی رشد می‌دهید.

کمی در مورد این موضوع فکر کنید، اگر به تعهد خود ادامه دهید و هر روز ساعت 6 صبح از خواب بیدار شوید تا به باشگاه بروید، احتمال بیشتری وجود دارد که به اهداف دیگر خود مانند رشد شغلی و رسیدن به هدف مالی که خودتان تعیین کرده‌اید متعهد شوید.

همچنین، مردم متوجه مسئولیت‌پذیری شما خواهند شد و فرصت‌ها به سمت شما سرازیر خواهد شد. پس از آن فرد مسئولیت‌پذیرتری خواهید بود و الهام‌بخش دیگران خواهید شد. وقتی دیگران ببینند که شما متعهد هستید، آنها نیز به شما متعهد خواهند شد.

پیشنهاد مطالعه: یکپارچگی، سنگ بنای راهبری

مهم‌تر از آن، زمانی که تبدیل به فردی شدید که به وعده‌ها و تعهدات خود عمل می‌کند، ارزش بیشتری برای خود قائل خواهید شد. شما استاندارد خود را ایجاد خواهید کرد و سطح پذیرش بالاتری در هر زمینه‌ای از زندگی خود خواهید داشت و وقتی ارزش خود را بدانید، در زندگی موفق‌تر خواهید بود.

5. از نظر مالی به موفقیت در زندگی متعهد شوید

موفقیت مالی

تحصیلات رسمی برای شما زندگی می‌سازد، خودآموزی شما را ثروتمند می‌کند

اگر از نظر مالی در وضعیت خوبی نباشید، نمی‌توانید رشد کنید و خود را موفق بدانید. موفقیت مالی هدف شماره‌ی یک بسیاری از مردم است، اما متأسفانه اکثر مردم در رسیدن به آن شکست می‌خورند.

وقتی موفقیت مالی داشته باشید، منابع بیشتری در اختیار دارید که در رسیدن به اهداف دیگر در سایر زمینه‌های زندگی به شما کمک خواهد کرد.

برای مثال، اگر از لحاظ مالی موفق باشید، برای شما بسیار آسان‌تر خواهد بود تا به دور دنیا سفر کنید و از مکان‌های زیبای کشورهای دیگر دیدن کنید. می‌توانید ماشین مورد علاقه‌تان را سوار شوید یا خانه مورد علاقه‌تان را داشته باشید. اما صرف نظر از امکانات لوکس، وقتی منابع مالی در اختیار دارید، راحت‌تر می‌توانید در مسیر رشد خود سرمایه‌گذاری کنید.

از طرف دیگر اگر از لحاظ مالی مشکل داشته باشید، لازم است بودجه‌بندی داشته باشید و مطمئن شوید که به قدر کافی پول برای پرداخت صورت‌حساب‌ها و خورد و خوراکتان دارید.

بنابراین، موفقیت مالی مهم است. اکثر مردم تمایل دارند ثروتمند باشند. اما اغلب از صحبت کردن در مورد این موضوع متنفرند، زیرا هنوز احساس نمی‌کنند که ثروتمند هستند یا راهی برای آن نمی‌یابند. اگر می‌خواهید در یک زمینه پیشرفت کنید و رشد کنید، باید در مورد آن صحبت کنید و روی آن کار کنید. بیایید در مورد رسیدن به هدف مالی و ثروتمند شدن صحبت کنیم. در زیر 3 نکته‌ی مهم وجود دارد که باید به آنها پایبند باشید:

 • ابتدا به خودتان پول پرداخت کنید. اگر می‌خواهید ثروتمند شوید لازم است متعهد شوید ابتدا به خودتان پول بدهید. زمانی که حقوق یا هر درآمدی را دریافت کردید، بخشی از پول را کنار بگذارید و به خودتان پرداخت کنید. پول را در حساب دیگری که برای سرمایه‌گذاری یا پس‌انداز است بریزید.

مهم نیست که چه برنامه‌ای برای سرمایه‌گذاری داشته باشید، باید این عادت را ایجاد کنید تا اول به خودتان پول بدهید. حتی اگر فقط یک کارمند هستید که با حقوق و دستمزد کار می‌کند، می‌توانید با ایجاد این عادت مدیریت مالی بهتری داشته باشید.

وقتی انتخاب می‌کنید که اول به خودتان پول بدهید، لذت‌جویی را کنار می‌گذارید و برای آینده‌ی خود سرمایه‌گذاری می‌کنید. مقداری پول را کنار بگذارید و آن را برای سرمایه‌گذاری پس انداز کنید که رشد می‌کند و در نهایت شما را ثروتمندتر می‌کند.

 • سیستم قلک پول را اعمال کنید. یادگیری این‌که ابتدا به خودتان پرداخت کنید بسیار مهم است، اما تکنیک مهم دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید برای رشد ثروت خود از آن استفاده کنید: سیستم قلک پول

ممکن است در مورد آن شنیده باشید، این سیستمی است که به راحتی می‌توانید برای مدیریت و رشد مالی خود از آن استفاده کنید.

تی هارو اکر، نویسنده کتاب اسرار ذهن میلیونر، این سبک توزیع پول را پیشنهاد می‌کند:

 • %55 برای هزینه های ضروری
 • %10 برای پس انداز طولانی مدت
 • %10 به حساب بازی
 • %10 برای آموزش
 • %10 به حساب آزاد مالی 
 • %5 برای امور خیریه

البته، می‌توانید درصد و میزانی را که می‌خواهید برای هر دسته اضافه کنید، تغییر دهید. با این حال، به یاد داشته باشید که هر چه بیشتر هزینه کنید و برای ضرورت استفاده کنید، کمتر می‌توانید برای پس انداز و سرمایه‌گذاری پول داشته باشید.

یکی از ثروتمندترین افراد در آمریکا، جان تمپلتون 50 درصد از درآمد خود را پس انداز کرد و از این پول برای سرمایه‌گذاری و رشد ثروت خود استفاده کرد. این توزیع بسیار بیباکانه بود اما همین امر باعث شد که او روز به روز ثروتمندتر شود. بسته به آنچه می‌خواهید، هرچه بیشتر پس‌انداز و سرمایه‌گذاری کنید، سریع‌تر می‌توانید به رفاه و آزادی مالی برسید و زندگی خوبی داشته باشید.

 • از کوچک شروع کنید و اکنون شروع کنید. اکنون دو درس بسیار مهم در مورد پول را آموخته‌اید. اول، شما یاد گرفتید اول به خودتان پول بدهید، و دوم، سیستم قلک پول را یاد گرفتید تا پول خود را مدیریت کنید، و اکنون، باید اجرا کردن را یاد بگیرید.

از گفتن این‌که پول کافی برای توزیع و سپس پرداخت به خودتان ندارید دست بردارید. حتی اگر فقط 1 دلار دارید، یاد بگیرید که آن 1 دلار را مدیریت کنید. باید درک کنید که این عادت است که مهم است نه مقدار.

اگر بتوانید مدیریت صحیح 100 دلار را یاد بگیرید، برای مدیریت 1 میلیون دلار مشکلی نخواهید داشت. اگر نتوانید 100 دلار را به درستی مدیریت کنید، حتی اگر 1 میلیون دلار داشته باشید هم هرگز نمی توانید آن را مدیریت کنید. هیچ شانسی وجود ندارد! مردم فکر می‌کنند باید منتظر بمانند تا زمانی که پول بیشتری دارند یاد بگیرند پول خود را مدیریت کنند، این تفکر اشتباه است.

پس اشتباه برداشت نکنید و از همین الان برای شروع ایجاد این عادت اقدام کنید. وقتی مدیریت را یاد بگیرید، آن را رشد خواهید داد و کارهای بیشتری برای مدیریت خواهید داشت. مهم عادتی است که به وجود می آید نه میزان سرمایه شما در بانک.

6- از بدن خود مراقبت کنید

سلامتی

بدن شما ارزشمند است. کالبدی است که ذهن و روح و احساسات شما را حمل می‌کند. از آن مراقبت کنید.

اگر سلامتی لازم برای لذت بردن از کارهایی که انجام داده‌اید را نداشته باشید، ثروتمند شدن و موفق شدن هیچ فایده‌ای ندارد.

یاد بگیرید از بدن خود مراقبت کنید. به داشتن زندگی سالم متعهد باشید. 

برخی افراد به سلامتی خود اهمیت نمی‌دهند: عادات شغلی درستی ندارند، تغذیه ناسالمی دارند، الکل مصرف می‌کنند، سیگار می‌کشند و ورزش نمی‌کنند. فکر می‌کنند چون در حال حاضر سالم هستند، مجبور نیستند مراقب سلامتی خود باشند. مشکل این است که وقتی وضعیت سلامتی شما شروع به بد شدن کند، پشیمان خواهید شد.

باور کنید افراد زیادی را می‌شناسم که تا زمانی که به بیماری‌های مزمن مبتلا نشدند اصلاً به سلامتی خود اهمیت نمی‌دادند. تنها بعد از این‌که از بیماری خود مطلع شدند می‌خواستند برای بهبود سلامتی خود کاری انجام دهند. نگذارید این اتفاق برای شما بیفتد، از همین حالا برای حفظ سلامتی خود اقدام کنید.

در ادامه به چند نکته برای کمک به حفظ سبک زندگی خوب و سالم اشاره شده است:

 • به میزان کافی آب بنوشید

متخصصین توصیه می کنند در طول روز حداقل 8 لیوان آب بنوشید که تقریبا 1.9 لیتر می‌شود. آیا می‌دانید که بدن شما از %75 آب تشکیل شده است؟ اگر بخواهیم بدن ما عملکرد خوبی داشته باشد باید آن را در تمام مواقع هیدراته نگه داریم.

علاوه بر این، آب این توانایی را دارد که سموم را از بدن ما دفع کند، از آن برای هضم غذا استفاده کند و اندام ما را هیدراته نگه دارد تا در سطح بهینه کار کند. پس بیشتر آب بنوشید.

 • خواب و استراحت کافی داشته باشید

اغلب ما روزانه به اندازه‌ی کافی نمی‌خوابیم. علم پزشکی نشان می‌دهد که ما به حداقل 7 تا 8 ساعت خواب در روز نیاز داریم، اما اکثر مردم تنها حدود 6 ساعت در روز می خوابند. ما کارهای زیادی برای انجام دادن داریم و عوامل حواس پرتی زیادی برای بیدار نگه داشتن ما وجود دارند.

اگر می‌خواهید عملکرد مغز خود را در بهترین سطح خود نگه دارید، به اندازه‌ی کافی بخوابید. هر چه بیشتر بخوابید خلاق‌تر خواهید بود. مهم‌تر از آن، زمانی که می‌خوابیم، بدن خود را ترمیم و جوانسازی می‌کنیم. استراحت می‌کنیم تا بتوانیم روز بعد کار کنیم و عملکرد بهتری داشته باشیم.

 • ورزش کنید

آیا لازم است در این مورد بیشتر تاکید کنم؟ امیدوارم اینطور نباشد.

همه‌ی ما می‌دانیم که چقدر ورزش کردن و تحرک داشتن اهمیت دارد. اما خبر بد این است که بسیاری از افراد زمانی برای ورزش کردن و تحرک داشتن اختصاص نمی‌دهند. برخی حتی سال‌ها ورزش نمی‌کنند.

همگی در زندگی مشغله‌های مختلفی داریم، اما باید روزانه حدود 20 تا 30 دقیقه ورزش کنیم. یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای تحرک داشتن، پیاده‌روی است. انتخاب کنید که هر روز حداقل 10 هزار قدم پیاده‌روی کنید سپس از تاثیر آن بر سطح سلامتی جسم و روان خود شگفت‌زده خواهید شد. پس متعهد شوید که از امروز ورزش کنید. دوستی برای همراهی در ورزش داشته باشید یا در یک کلاس ورزش ثبت نام کنید و آن را به طور منظم انجام دهید.

 • میوه و سبزیجات بیشتری مصرف کنید

     این یک موضوع بدیهی دیگر در حفظ سلامتی ما است، اما بیشتر ما خوردن سبزیجات و میوه ها را در اولویت قرار نمی دهیم. غذاهای سبز حاوی مقدار زیادی فیبر، ویتامین‌ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی مورد نیاز بدن ما هستند. بنابراین دفعه‌ی بعد که در رستوران غذا سفارش دادید یا در خانه آشپزی کردید، سعی کنید سبزیجات و میوه‌های بیشتری مصرف کنید.

وقتی سالم باشید، می‌توانید در زندگی خود رشد بهتری داشته باشید. وقتی بدن سالم و خوبی داشته باشید و پر انرژی باشید، بهتر می‌توانید به اهداف خود برسید. شما سازنده‌تر و فعال‌تر خواهید بود. یادتان باشد، مدیریت انرژی  در بهره‌وری از هوش هم مهم‌تر است.

7- روح خود را اغنا کنید

پیدا کردن معنا

سکوت اثری آرام‌بخش و اسرارآمیز دارد و به روح شما اجازه می دهد تا با افکارتان در آرامش باشد

در آخر، روند رشد شما در زندگی بدون غنی کردن روح شما کامل نمی‌شود. شما باید یاد بگیرید که روح خود را غنی کنید تا زندگی خود را رشد دهید و به موفقیت‌های بزرگ برسید.

در زندگی روزانه با طرد شدن‌ها، منفی‌نگری، چالش‌ها، شکست‌ها و موانع و فعالیت‌های انرژی برنده‌ی بسیاری مواجه می‌شویم. تصور کنید هر روز با استرس، منفی نگری و فشار زندگی کنید و به هیچ وجه خوشحال نباشید. فکر می‌کنید در این شرایط می‌توانید رشد کنید؟ امکان ندارد.

ما به خوبی می‌دانیم اگر بخواهیم در زندگی رشد کنیم باید یاد بگیریم روح خود را تغذیه کنیم. زندگی در یک محیط شاد و رضایت‌بخش به ما این امکان را می‌دهد که سریع‌تر رشد کنیم و خلاقیت خود را برای رسیدن به اهدافمان آزاد کنیم.

در ادامه به  5 نکته که چگونه می‌توانید روح خود را در زندگی روزانه غنی کنید اشاره شده است:

 • مدیتیشن: مدیتیشن و مراقبه مزایای بسیاری دارد. به عنوان مثال، می‌تواند استرس شما را کاهش دهد و کمک کند ذهن شما به آرامش برسد. بسیاری از مطالعات و تحقیقات نشان داده‌اند که مدیتیشن برای ما مفید است و باید آن را به طور منظم انجام دهیم.

در واقع، بسیاری از افراد موفق مدیتیشن می‌کنند. به عنوان مثال، اپرا وینفری، تونی رابینز، آریانا هافینگتون، کلینت ایستوود، کریستن بل، استیو جابز، الن دی جنرس، باب استیلر و بسیاری دیگر به طور منظم مدیتیشن می‌کنند و آن را بخشی از راز موفقیت خود می‌دانند.

 • زمانی را با خودتان خلوت کنید: وقتی در خلوت خود تنها هستید، زمانی است که می‌توانید خودتان باشید و به زندگی‌تان فکر کنید. ما در دنیای شلوغی زندگی می‌کنیم که پیام‌رسانی و حواس‌پرتی رسانه‌های اجتماعی به یک امر عادی تبدیل شده است. بنابراین، وقتی زمانی را در تنهایی می گذرانید، می‌توانید فکر کنید، رویاپردازی کنید و بهتر با خودتان ارتباط برقرار کنید.

اگر زندگی افراد خارق‌العاده‌ای مانند نیوتن و آلبرت انیشتین را مطالعه کنید، متوجه خواهید شد که آن‌ها زمان زیادی را در خلوت می‌گذرانند تا خلاقیت خود را پرورش دهند و روح خود را تغذیه کنند.

 • رها باشید و استراحت کنید: به یاد داشته باشید که زندگی یک دوی سرعت نیست، بلکه یک ماراتن است. اگر می خواهید مسافت زیادی بروید، باید استراحت کنید تا جسم و روح خود را شارژ کنید.

این روزها، اکثر افرادی که در شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند زمانی را برای استراحت صرف نمی‌کنند. تنها کاری که انجام می‌دهند این است که کار کنند و باز بیشتر کار می‌کنند. به همین دلیل است که افراد بیشتری با استرس زندگی می‌کنند که منجر به بروز بیماری‌های زیادی می‌شود.

خودتان را خسته نکنید، برای استراحت به طبیعت بروید و هر از چندگاهی روح خود را شارژ کنید.

 • معنا و هدف زندگی خود را پیدا کنید: چرا در این دنیا زندگی می‌کنید؟ هدف شما در اینجا چیست؟ شما باید با درون خود ارتباط برقرار کنید و رسالت خود را مرتباً بررسی کنید. هدف‌گذاری و نوشتن افکارتان می‌تواند به این امر کمک کند.

این روزها افراد زیادی بدون داشتن هدف مشخصی زندگی می‌کنند. زندگی بدون هدف آن چیزی نیست که شما به دنبال آن هستید. شما رشد می‌خواهید و در عین حال می‌خواهید این رشد با هدف شما در زندگی هماهنگ باشد.

از تکنیک هایی مانند تجسم فعال، جملات تاکیدی و هدف‌گذاری برای ارتباط با هدف خود استفاده کنید. یاداشت افکار خود و داشتن یک دفتر ژورنال نویسی نیز روش‌های خوبی برای زندگی با هدف هستند.

 • کمک کنید تا جهان را به جای بهتری تبدیل کنید: آیا می‌دانید یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای غنی‌سازی روح خود، یافتن معنا و کمک کردن در راستای تبدیل جهان به مکانی بهتر است؟

به دیگران کمک کنید. وقتی به دیگران کمک می‌کنید، در اصل به خودتان کمک می‌کنید زیرا به خود می‌گویید کار خوبی انجام داده‌اید و این به شما احساس مفید بودن می‌دهد. اگر به مقدار کافی پول ندارید نیازی به کمک مالی نیست. به یک غریبه لبخند بزنید. به دیگران سلام کنید و صبح بخیر بگویید، در را برای کسی نگه دارید و زباله‌ها را از روی زمین جمع کنید. راه‌های زیادی برای شروع وجود دارد.

نکته‌ی کلیدی این است که وقتی کار خوبی انجام می‌دهید، احساس خوبی خواهید داشت. و زمانی که احساس خوبی داشته باشید، عملکرد بهتری خواهید داشت و بهتر زندگی خواهید کرد. راه‌های زیادی وجود دارد تا روح خود را غنی کنید.

نتیجه‌گیری

7 گام بالا نشان می‌دهد که چگونه می‌توانید زندگی خود را رشد دهید تا به موفقیت در زندگی دست یابید، انسان بهتری باشید و زندگی رضایت‌بخشی داشته باشید. رشد زندگی به سطوح بالاتر، نیاز به زمان دارد. لازم نیست عجله کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که زندگی خود را قدم به قدم بهبود ببخشید. 

نوشته از: شان لیم

منبع: https://stunningmotivation.com

امتیاز دهید

مطالب مرتبط