کوچینگ

چطور در سبک زندگی تغییرات ماندگار ایجاد کنیم؟

تغییر سبک زندگی

ایجاد تغییر در سبک زندگی چالش برانگیز است، به خصوص زمانی که می‌خواهید بسیاری از چیزها را همزمان تغییر دهید. این بار، آن را نه به عنوان یک تصمیم، بلکه به عنوان یک سیر تکاملی در نظر بگیرید.

تغییر سبک زندگی فرآیندی زمان‌بر است و نیاز به حمایت دارد. هنگامی که برای ایجاد تغییر آماده شدید، بخش دشوار آن تعهد و پیگیری است. پس تحقیق کنید و برنامه ای بریزید که شما را برای موفقیت آماده کند. برنامه ریزی دقیق به معنای تعیین اهداف کوچک و برداشتن گام‌های کوچک در یک زمان مشخص است.

در اینجا به پنج نکته ازانجمن روانشناسی آمریکا اشاره شده است که به شما کمک می‌کند تا تغییرات پایدار و مثبتی در سبک زندگی و رفتار خود ایجاد کنید:

برنامه‌ای بریزید که بتوانید به آن پایبند باشید

برنامه شما نقشه‌ای است که شما را در این سفر تغییر راهنمایی می‌کند. حتی می‌توانید آن را به عنوان یک  سفر ماجراجویانه در نظر بگیرید. هنگام برنامه ریزی، دقیق باشید. آیا می‌خواهید بیشتر ورزش کنید؟ زمانی از روز را که می‌توانید پیاده‌روی کنید و مدت زمانی که می‌خواهید پیاده روی کنید را توضیح دهید. همه چیز را یادداشت کنید و از خود بپرسید که آیا مطمئن هستید که این فعالیت ها و اهداف برای شما واقع بینانه هستند یا خیر؟ اگر نه، از مراحل کوچک‌تر شروع کنید. برنامه خود را در جایی ارسال کنید که اغلب آن را به عنوان یادآوری ببینید.

با قدم‌های کوچک شروع کنید

پس از شناسایی اهداف کوتاه مدت و بلند مدت واقع‌بینانه، اهداف خود را به مراحل کوچک و قابل مدیریت تقسیم کنید که به طور خاص تعریف شده و قابل اندازه گیری هستند. آیا هدف بلندمدت شما کاهش وزن 10 کیلویی در پنج ماه آینده است؟ یک هدف خوب هفتگی، کاهش یک کیلو در هفته خواهد بود. اگر می‌خواهید سالم‌تر غذا بخورید، جایگزینی دسر را با گزینه‌های سالم‌تری مانند میوه یا ماست به عنوان یک هدف در هفته در نظر بگیرید. در پایان هفته، با دانستن این‌که به هدف خود رسیده اید، احساس موفقیت خواهید کرد.

هربار یک رفتار را تغییر دهید.

رفتارهای ناسالم در طول زمان ایجاد می‌شوند، بنابراین جایگزین کردن رفتارهای ناسالم با رفتارهای سالم نیاز به زمان دارد. بسیاری از افراد زمانی که سعی می‌کنند خیلی سریع تغییر کنند، با مشکل مواجه می‌شوند. برای بهبود موفقیت خود، روی یک هدف یا تغییر در یک زمان تمرکز کنید. همانطور که رفتارهای سالم جدید به یک عادت تبدیل می‌شوند، سعی کنید هدف دیگری را اضافه کنید که در راستای تغییر کلی که برای آن تلاش می‌کنید کارساز باشد.

از یک فرد کمک بگیرید.

فردی را انتخاب کنید که در این مسیر شما را حمایت کند. این فرد می‌تواند یکی از اعضای خانواده، همکار و یا یک دوست باشد. فرد حامی در سفر تغییر شما را با انگیزه نگه می‌دارد. شاید کسی باشد که با شما به باشگاه می‌رود یا کسی که سعی دارد سیگار را ترک کند. در مورد کاری که انجام می‌دهید با او صحبت کنید. می‌توانید پیوستن به یک گروه پشتیبانی را در نظر بگیرید. داشتن کسی که مبارزات و موفقیت‌های خود را با او به اشتراک بگذارید، کار را آسان‌تر می‌کند و باعث می‌شود این ماموریت تغییر کمتر ترسناک به نظر برسد.

درخواست حمایت کنید.

پذیرش کمک از کسانی که به شما اهمیت می‌دهند و به شما گوش می‌دهند، انعطاف پذیری و تعهد شما را تقویت می‌کند. اگر احساس می‌کنید تحت فشار هستید یا نمی‌توانید به تنهایی به اهداف خود دست پیدا کنید، به دنبال کمک از یک متخصص باشید. روانشناسان و کوچ‌ها به ویژه برای درک عواملی که باعث تغییر رفتار می‌شوند آموزش دیده‌اند. درخواست کمک به معنای یک عمر درمان نیست. حتی فقط چند جلسه می‌تواند به شما کمک کند تا اهداف قابل دستیابی را بررسی و تعیین کنید یا به مسائل عاطفی که ممکن است در مسیر شما قرار گرفته است رسیدگی کنید.

ایجاد تغییراتی که می‌خواهید در زندگی خود انجام دهید، نیاز به زمان و تعهد دارد، اما شما می‌توانید آن را انجام دهید. فقط به یاد داشته باشید که هیچ کس کامل نیست. شما گاه‌به‌گاه وقفه‌هایی خواهید داشت. با خودتان مهربان باشید. وقتی یک براونی می‌خورید یا باشگاه را رها می‌کنید، تسلیم نشوید. اشتباهات جزئی در مسیر رسیدن به اهدافتان طبیعی است و ایرادی ندارد.  مجدد عزم خود را برای بهبودی و بازگشت به مسیر تصمیم جزم کنید.

امتیاز دهید

مطالب مرتبط