کوچینگ

کلید تغییر رفتار ، تغییر هویت است

هویت

کلید تغییر رفتار ، تغییر هویت است

از خودشناسی استفاده کنید تا عادات خود را برای همیشه تغییر دهید.

یکی از تاثیرگذارترین راه‌های تغییر رفتار، تغییر هویت است. منظور من پیوستن به سازمان CIA یا برنامه‌ای برای حمایت از شاهدان جرم یا یافتن یک همدم نیست. منظور من این است که نگرش خود را نسبت به خود تغییر دهید.

درک ما از این که چگونه فردی هستیم، هویت ما و تصویری که از خودمان داریم، تاثیر چشم‌گیری در اقدامات آتی ما دارد.

تصویر از خود یک میان‌بر شناختی است که به مغز ما کمک می‌کند تا از قبل انتخاب‌های دشوار را انجام دهد و در نتیجه فرآیند تصمیم‌گیری را ساده می‌کند.

“من این کار را نمی‌کنم ” در مقابل “نمی‌توانم” 

مطالعه‌ای که در مجله تحقیقات مصرف‌گرایی منتشر شد، کلماتی را که مردم در مواجهه با وسوسه استفاده می‌کنند، مورد آزمایش قرار داد.

در طول مدت آزمایش، افراد به دو گروه تقسیم شدند. به یک گروه آموزش داده شد تا در مواجهه با مواد غذایی ناسالم از کلمه‌ی “من نمی‌توانم” استفاده کنند و به گروه دیگر آموزش داده شد تا از واژه‌ی “من این کار را نمی‌کنم” استفاده کنند. در پایان آزمایش به منظور قدردانی از زمانی که شرکت‌کننده‌ها گذاشته بودند، می‌توانستند یک تخته شکلات یا گرانولا دریافت کنند.

تقریباً به میزان دوبرابر، افراد گروه «من این کار را نمی‌کنم» گزینه سالم‌تری را هنگام خروج از در انتخاب کردند.

نویسندگان این مطالعه تفاوت را به «توانمندسازی روانشناختی» نسبت دادند که با گفتن «من این کار را نمی‌کنم» به جای «نمی‌توانم» به وجود می‌آید. نتایج نشان‌دهنده‌ی تأثیری است که توصیف از خود و تصور از خود، بر رفتار ما دارد. فکر می‌کنیم، پس خواهیم بود.

بیشتر بخوانید: خبر خوب! قدرت اراده شما محدود نیست!

طرز فکر ما نسبت به خود می تواند تأثیر عمیقی بر نحوه‌ی برخورد ما با حواس پرتی و رفتارهای ناخواسته داشته باشد. برای بهره بردن از قدرت هویت در مقابله با حواس پرتی، می‌توانیم به آنچه من “پیمان هویتی” نام‌گذاری کردم وارد شویم. این تعهد به تصویری که ما از خودمان داریم کمک می‌کند تا آن‌چه را که واقعاً می‌خواهیم دنبال کنیم.

ما  با هماهنگ کردن رفتارهایمان با هویت خود، بر اساس این‌که می‌خواهیم چه کسی باشیم، انتخاب‌هایمان را انجام می‌دهیم.

هویت

 

چگونه هویت خود را با رفتارهایمان همسو کنیم

با شناسایی رفتاری که می‌خواهید متوقف کنید شروع کنید. به عنوان مثال، بگویید که می‌خواهید از خوردن گوشت خودداری کنید. برای افرادی که خود را گوشت‌خوارانی می‌دانند که سعی در ترک آن دارند، عمل حذف گوشت بوقلمون سرد می‌تواند بزرگ و دلهره‌آور به نظر برسد، زیرا احساس محدودیت می‌کنند: “من نمی‌توانم از خوردن گوشت دست بردارم!” در مقابل، گیاه‌خواران راحت‌تر از خوردن گوشت خودداری می‌کنند. آنها احساس نمی‌کنند که محدود هستند. در عوض، پرهیز از خوردن گوشت بیان‌گر این است که آنها چه کسی هستند.

کلید موفقیت در حذف گوشت از رژیم غذایی خود این است که به خود و دیگران بگویید که گیاهخوار هستید. به همین ترتیب اگر با خود بگویید که حواستان پرت نمی‌شود، می‌توانید به خود این قدرت را بدهید تا بر حواس‌پرتی غلبه کنید. شما با گفتن این جمله نه تنها در برابر خود بلکه در برابر دیگران نیز قدرتمند خواهید بود.

به عنوان مثال وقتی دیگران می‌پرسند چرا کارهای عجیبی مانند برنامه‌ریزی دقیق برای زمان خود، امتناع از پاسخ فوری به هر اعلان و غیره انجام می‌دهید، می‌توانید توضیح دهید که همان‌طور که یک فرد مذهبی از نماز و روزه‌ی خود غافل نمی‌شود شما هم نمی‌خواهید با چنین محرک‌هایی تمرکز خودتان را از دست بدهید، با این که حواس‌پرتی برای خیلی از افراد معمول است.

صحبت کردن با دیگران در مورد پیمان هویتی، شما را در قبال ماموریت خود مسئول نگه می‌دارد. دیگران را تشویق می‌کند که به آن بپیوندند و به شما کمک می‌کند تا به برنامه‌های خود پایبند باشید. هرچه بیشتر به برنامه‌های خود پایبند باشید، هویت خود را بیشتر تقویت می‌کنید و تغییر رفتارتان آسان‌تر می شود.

بیشتر بخوانید: ۸ دلیلی که نشان می‌دهد چرا تغییر رفتار واقعاً سخت است

بستن پیمان‌های هویتی می‌تواند به ما قدرت دهد تا به افرادی که می‌خواهیم باشیم تبدیل شویم. خواه این رفتار به آن‌چه می‌خوریم مربوط باشد یا این که با دیگران چگونه رفتار می‌کنیم، یا چگونه حواس پرتی را مدیریت می‌کنیم، این تکنیک می‌تواند به شکل‌دهی رفتار ما متناسب با ارزش‌هایمان کمک کند.

بسیاری از مردم تصور می‌کنند هویتشان ثابت است. در واقع، تصویر شما از خود انعطاف‌پذیر است. فکر کردن به خود یک عادت است و عادت‌ها را می توان برای بهتر شدن تغییر داد.

نوشته از نیر ایال

 

امتیاز دهید
بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *