کوچینگ سازمانی

5 راه برای این که رهبری اثربخش‌تر شوید

رهبری اثربخش

این یک پرسش قدیمی است: “آیا ما بیشتر از طبیعت خود تاثیر می‌گیریم یا از نحوه‌ی پرورش و به شکل اکتسابی؟” در مورد مهارت‌های رهبری اثربخش نیز، این پرسش – که یکی از سوالات متداول در توسعه‌ی رهبری است – بدین شکل مطرح می‌شود: آیا رهبران بزرگ متولد می‌شوند یا ساخته می‌شوند؟

بیایید با تعریف “رهبر” شروع کنیم. دکتر پاول هرسی، رهبری را به عنوان “کار با دیگران و برای دستیابی به اهداف” تعریف کرده است. با توجه به این تعریف، هرکسی در موقعیتی که دستیابی به آن نیاز به حمایت دیگران دارد، می‌تواند نقش یک رهبر را ایفا کند. این تعریف خوبی است، چرا که از فلسفه‌ی “رهبری در تمامی سطوح” پشتیبانی می‌کند، که در دنیای امروز کارگران دانشی بسیار مهم است.

در واقع ، میلیون ها نفری که در حال حاضر با دیگران کار می‌کنند و با حمایت ایشان به اهداف می‌رسند، همین حالا رهبر هستند. این که آیا آنها خود را رهبر می‌پندارند یا نه، مسئله‌ی دیگری است (بماند که آیا رهبرانی فوق‌العاده یا فاجعه‌بار هستند).

اما آیا افرادی که در حال حاضر برای رهبری بر دیگران تلاش می‌کنند می‌توانند رهبران موثرتری شوند؟ پاسخ یک “بله” قاطع است. برخی ادعا می‌کنند که “من نمی توانم رهبر اثربخشی باشم.” خوب ، چرا که نه؟ مگر اینکه یک نقص ژنتیکی لاعلاج داشته باشید، وگرنه می‌توانید تغییر دهید.

وقتی صحبت از رفتار می‌شود ، تقریباً همیشه می‌توانیم تغییر کنیم. بگذارید یک آزمایش ساده به شما بدهم. بیایید یک رفتار را در نظر بگیریم: “گوش دادن”. شما می‌گویید: “من شنونده‌ی خوبی نیستم.” سوال اینجاست: اگر اسلحه‌ای به سر شما گذاشته شود و گفته شود: “اگر شما شروع به گوش دادن نکنید، مغزتان را بیرون می‌ریزند”، آیا بهترین تلاشتان را نمی‌کنید که شنونده‌ی خوبی باشید؟

پژوهش معروف مارشال گلداسمیت

مارشال گلداسمیت و شریکش، هوارد مورگان، یک مطالعه‌ی گسترده در مورد برنامه‌های توسعه رهبری انجام دادند که شامل بیش از 86000 شرکت کننده در هشت شرکت عظیم بود. یافته‌های ایشان آن‌قدر قطعی بود که نمی توان آنها را مورد شک قرار داد:

رهبرانی که در یک برنامه توسعه‌ی مهارت‌های رهبری شرکت کردند، در ابتدا بازخورد 360 درجه دریافت کردند، سپس زمینه‌های مهم را برای بهبود انتخاب کردند‌، این موارد را با همکاران خود مورد بحث قرار دادند و برای بررسی پیشرفت به طور مداوم با آنها پیگیری کردند و در پایان مطالعه به عنوان رهبران بسیار بهتری ارزیابی شدند. – نه به ارزیابی خود، بلکه به ارزیابی ذی‌نفعانشان در بازه‌ی 6 تا 18 ماه از شروع برنامه‌ی اولیه.

این پژوهش در مقاله‌ای با عنوان “رهبری یک ورزش تعاملی است” منتشر شده است. اگر مایل به مطالعه‌‌‌‌‌‌ی این پژوهشید، می‌توانید آن را از اینجا دریافت کنید.

همان‌طور که می‌بینید، شرکت کردن در چنین فرایندی مستلزم داشتن سه ویژگی شخصیتی است:

  • شجاعت: برای این که با بخش‌های نه چندان خوشایند اما واقعی خود رو به رو شوید.
  • فروتنی: برای این که متواضعانه برای بهبود فردی خود کمک بگیرید.
  • و انضباط شخصی: برای این که بتوانید این فرایند را به سرانجام برسانید و در راه رسیدن به اهداف خود، قدم‌های پیوسته بردارید.

پس در جمع‌بندی، پنج راه برای تبدیل شدن به رهبری اثربخش چیست؟

طبق این مطالعه، در اینجا چند روش خاص برای افزایش کارآیی رهبری وجود دارد:

  • در مورد میزان اثربخشی فعلی خود، از همکارانی که برای آنها احترام قائلید ، بازخورد 360 درجه دریافت کنید.
  • مهمترین رفتارها را برای تغییر انتخاب کنید؛ آنهایی که معتقدید تأثیر شما را به عنوان یک رهبر افزایش می‌دهد. به عنوان مثال ، این که “شنونده‌ی موثرتری باشید” یا “به موقع تصمیم گیری کنید”.
  • به صورت متناوب از همکاران خود پیشنهاداتی را در مورد چگونگی انجام بهتر کارها در رفتارهای منتخب خود بخواهید.
  • به ایده‌های آنها گوش دهید – قول ندهید همه چیز را تغییر دهید – و تغییراتی را انجام دهید که فکر می‌کنید اثربخشی شما را بیشتر می‌کند.
  • پیگیری کنید و تغییر اثر بخشی خود را در طول زمان اندازه گیری کنید.

رویکرد مارشال گلداسمیت در ایجاد بستری برای افزایش مهارت‌های رهبری اثربخش، ساده است، اما آسان نیست. اما سابقه و رکورد کسانی که با این رویکرد کار کرده‌اند نشان می‌دهد که ارزش این تلاش را دارد.

5/5 - (1 امتیاز)
بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *