افزایش عملکرد

6 روش غیرمنتظره برای ایجاد عادت‌های خوب و نگهداری از آن‌ها

عادت‌های خوب

گاهی لازم است با عادت‌هایمان سازگار شویم.

سریع‌ترین راه برای رسیدن به رویاهایتان این است که به آن‌ها متعهد شوید. وقتی به چیزی متعهد شدید، هیچ چیز دیگر مانع شما نمی‌شود؛ مگر این که عادت‌های بدی داشته باشید. با این حال، اگر تعهد به اندازه کافی قوی باشد، آن عادات را ترک خواهید کرد.

هیچ چیز مانند ایجاد عادت‌های خوب عملکرد ما را افزایش نمی‌دهد. همه می‌دانیم که افراد با عملکرد بالا عادت‌های خوبی دارند. اما چگونه آن‌ها را حفظ کنیم و توسعه دهیم؟

عادت‌های شما متعلق به شما است. آرامش و شادی درونی شما اغلب ناشی از عادت‌هایی است که دارید. شما عادت‌های خود را کنترل می‌کنید. موفقیت و شادی از تمرکز کردن بر چیزهایی ایجاد می‌شود که شما می‌توانید آن‌ها را کنترل کنید. هرگاه بر موقعیت‌ها یا افرادی که خارج از کنترل شما هستند تمرکز کنید، کنترل بیشتری را از دست می‌دهید و وارد مرحله ناامیدی می‌شوید.

عادت‌های خوب باعث ایجاد ذهنیت مثبت می‌شوند. وقتی بر روی رفتارهایی که قابل کنترل هستند تمرکز می‌کنید، می‌توانید برنامه‌ریزی کنید و سپس اقدام کنید. امید داشتن به این که می‌توانید یک چالش را حل کنید عموماً برای تغییر روحیه شما کافی است و این به نوبه خود می‌تواند باعث تغییر نتیجه کار شود. ایجاد و حفظ عادت‌های خوب بیشتر در مورد فرآیند است تا نتیجه.

درست است که ما نتیجه می‌خواهیم و در نهایت نتایج مهم هستند، با این حال، برای به دست آوردن بهترین نتایج، روی هدف نهایی تمرکز نکنید، فقط روی آنچه برای رسیدن به آن و تسلط بر آن مراحل لازم است تمرکز کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه بر دشواری تغییر عادت غلبه کنیم؟

شش نکته‌ای که ایجاد عادت‌های خوب را تضمین می‌کنند

نکته اول – ایجاد شفافیت:

برندن برچارد کوچ عملکرد بالا و مورد تایید اپرا وینفری می‌گوید که:

“شما باید بدانید که چه کسی هستید، برای چه چیزی ارزش قائل هستید، چه نقاط قوت و ضعفی دارید و به کجا می‌خواهید بروید. این نوع دانش باعث می‌شود احساس بهتری نسبت به خود و زندگی داشته باشید.”

به عبارت دیگر بدانید و تصمیم بگیرید که چه می‌خواهید. با نوشتن آن، مشخص کنید که چه کسی هستید و می‌خواهید به چه کسی تبدیل شوید. وقتی نیت روشن و هدف متمرکزی داشته باشید، “چرایی” شما محرک اصلی شما خواهد بود و هیچ اقدام یا فداکاری برای این هدف زیاد نخواهد بود. هدف خود را هر هفته و اقدامات خود را روزانه مرور کنید.

نکته دوم – از کوچک شروع کنید:

ارسطو می‌گوید:”ما همان کاری هستیم که مکرراً انجام می‌دهیم. پس تعالی یک عمل نیست، بلکه یک عادت است.

گفته او درست بود: انجام چندباره یک کار آن را آسان‌تر می‌کند. اگر می‌خواهید فروش بیشتری داشته باشید، با ایجاد یک مکالمه شروع کنید. فقط روی فروش تمرکز نکنید. روی عادت به برداشتن تلفن و صحبت کردن با مردم تمرکز کنید.

هر عادت بزرگ توسط بسیاری از عادات کوچک‌تر پشتیبانی می‌شود. عادت کوچک را پیدا کنید و ابتدا آن را توسعه دهید. انجام دادن مکرر بسیاری از کارهای کوچک آسان است.

بیشتر بخوانید: قدرت عادت‌های اتمی

نکته سوم – بر روال عادی تمرکز کنید

سرانجام شما قادر خواهید بود این کارها را به صورت خودکار انجام دهید. عادت مورد نظر خود را در بخشی از برنامه روزانه خود قرار داده و در لیست کارهای روزانه خود، قرار انجام آن را یادداشت کنید.

اگر مشتریان بهتری می‌خواهید، بررسی کنید که چه کارهایی باید انجام دهید تا آن‌ها را جذب کنید و سپس عادت‌هایی ایجاد کنید که هول آن اقدامات خاص بچرخد و آن را در تقویم روزانه خود یادداشت کنید.

رسیدن به بسیاری از اهداف امکان‌پذیر است. کافی است به آن متعهد شوید و پیشرفت خود را یادداشت کنید. همانطور که چارلز داهیگ، نویسنده کتاب پرفروش “قدرت عادت” می‌گوید: “کلید پیروزی، ایجاد روال‌های مناسب است.

نکته چهارم – به رفتار مورد نظر پاداش دهید:

عادت‌های بد پاداش می‌گیرند، اگر نمی‌گرفتند شما آن‌ها را نداشتید. هاروی مکی، نویسنده پرفروش رهبری و فروش می‌گوید: “عادات خوب به اندازه عادت‌های بد اعتیاد‌آور هستند و پاداش بسیار بیشتری دارند.” البته گفتن این کار آسان‌تر از انجام آن است اما شما می‌توانید آن را انجام دهید. پاداش را تغییر ندهید فقط کاربرد آن را تغییر دهید. پاداش‌هایی را پیدا کنید که برای شما معنی دارند و سپس از آن‌ها برای ارتباط دادن رفتار خوب به نتایج دلخواه استفاده کنید.

نکته پنجم – پیشرفت خود را یادداشت کنید:

پیروزی‌های خود را جشن بگیرید. هر دستاوردی، هر چقدر کوچک، ارزش جشن گرفتن دارد! اشتباهات خود را در نظر داشته باشید و برای عریض‌تر کردن ستون موفقیت‌تان و به حداقل رساندن اشتباهاتتان برنامه ریزی کنید.

همانطور که جیم ران فقید زمانی گفت: “زندگی که ارزش زیستن دارد، زندگی است که ارزش ثبت کردن دارد.

بیشتر بخوانید: ۳ دلیل که برای بهبود عملکردتان باید عادت‌هایتان را ردگیری کنید

نکته ششم – حامی فوق العاده خود را پیدا کنید:

شما باید زمانی را در کنار افرادی بگذرانید که به شما کمک می‌کنند عادت‌های خود را حفظ کنید. این را من تنها نمی گویم بلکه اپرا وینفری هم می‌گوید: فقط خود را با افرادی احاطه کنید که قرار است شما را بالاتر ببرند.”

مثبت‌ترین فردی را که می‌شناسید پیدا کنید و از او بخواهید که شما را در این مسیر همراهی کند. این افراد مطمئن می‌شوند که شما در مسیر هدفتان هستید و با دیدگاه مثبت شما را همراهی خواهند کرد. این نوع حامی برای کمک به شما لازم است تا با ارزش‌هایتان سازگار بمانید و اقداماتتان با «چرایی» شما همسو شوند.

عادت‌ها به شما کمک می‌کنند تا کارها را به طور مداوم انجام دهید، بدون اینکه همیشه به کل فرآیند فکر کنید. عادت‌ها می توانند شما را بسازند یا از بین ببرند. خوبی این موضوع این است که عادت‌ها را می‌توان تغییر داد.

انتخاب‌هایی که امروز می‌کنید، عادت‌های فردای شما را شکل می‌دهند. اگر به توانایی خود در سازگاری و تغییر ایمان دارید، می توانید عاداتی ایجاد کنید که به شما این امکان را می‌دهند تا پتانسیل خود را به حداکثر برسانید.

مقاله از مارئو مک‌کرکن – مجله اینک
امتیاز دهید
بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *