کوچینگ, خودشناسی

6 محرکی که می تواند باعث موفقیت یا شکست شما شود (مقاله ای از مارشال گلداسمیت)

محرک ها

چه می شد اگر می توانستید طوری محیط خود را کنترل کنید که محرک ایجاد مطلوب ترین رفتار شما شود و شما را به سمت موفقیت سوق دهد؟

این بدان معنی است که محیط به جای اینکه مانع رسیدن به اهدافمان شود ، ما را به سمت آنها سوق می دهد. ایده آل به نظر می رسد ، اینطور نیست؟ همچنین دور از ذهن به نظر می رسد. اما این گونه نیست. برای دستیابی به “کنترل” روی محیط ، تا جایی که باعث مطلوب ترین رفتار ما بشود ، ابتدا باید اصطلاح “محرک” را روشن کنیم:

محرک رفتاری هر انگیزاننده ای است که بر رفتار ما تأثیر بگذارد.

در این تعریف ، شش تمایز وجود دارد که به بهبود درک ما از چگونگی تأثیر عوامل تأثیرگذار بر رفتارمان کمک می کند.

6 دسته بندی محرک ها

 می تواند مستقیم یا غیرمستقیم باشد. محرک های مستقیم محرک هایی هستند که بلافاصله و به وضوح بر رفتار تأثیر می گذارند. هیچ مرحله ای بین رویداد تحریک کننده و پاسخ شما وجود ندارد. به عنوان مثال ، جلوی خودروی شما، كودكی یك توپ را تا وسط خیابان تعقیب می كند. ترمز می کنید. ساده است. عوامل غیرمستقیم یک مسیر دوربرگردان را طی می کنند تا بر رفتار ما تأثیر بگذارند. به عنوان مثال ، شما یک عکس خانوادگی می بینید ، باعث جریان افکار و خاطرات می شود – و یادتان می آید که به خواهرتان زنگ بزنید.

 می تواند درونی یا بیرونی باشد. عوامل محرک بیرونی از محیط حاصل می شود. حواس پنج گانه ما و همچنین ذهن ما آنها را می گیرد. عوامل درونی از افکار و احساسات ما ناشی می شود و با هیچ چیز بیرونی ارتباط ندارد. آیا تا به حال آن ندای ضعیف درونی را شنیده اید؟ همان است. از خارج گرفته نمی شود ، اما اگر رفتاری را تحریک کند ، مانند هر درخواست بیرونی معتبر است.

 می تواند هوشیار یا ناهوشیار باشد. عوامل هوشیار نیاز به آگاهی دارند. صفحه داغ را لمس می کنید – دست را عقب  می کشید! عوامل ناهوشیار فراتر از آگاهی ما هستند. اکثر مردم نسبت به میزان تأثیر آب و هوا بر روحیه شان غافل هستند. در یک مصاحبه، در یک روز خوش آب و هوا پاسخ دهندگان به این سوال که ، “چقدر خوشحال هستید؟” بیش از کسانی که در آب و هوای ناخوشایند از ایشان سوال شده بود، ادعا کردند که شادتر هستند.

 قابل پیش بینی یا غیر منتظره است. عوامل پیش بینی شده از فرسنگ ها دورتر قابل مشاهده هستند. به عنوان مثال ، ما هم اکنون می دانیم که قبل از شروع بازی فوتبال سرود ملی پخش خواهد شد و آماده ایم که از جا برخیزیم و سرود بخوانیم. عوامل پیش بینی نشده ما را غافلگیر می کند و اغلب محرک رفتارهای ناآشنایی هستند و احتمالاً حتی تمایل شدیدی به تغییر ایجاد می کنند! معمولا در این مواقع می گوییم “نمی دونم چم شد!

 می تواند دلگرم کننده یا دلسرد کننده باشد. عوامل تشویقی ما را وادار می کند کاری را که انجام می دهیم حفظ یا گسترش دهیم. آنها ما را تقویت می کنند – مانند خط پایان برای یک دونده ماراتن. عوامل دلسردکننده ما را وادار می کند که کاری را که انجام می دهیم متوقف یا کاهش دهیم. گپ زدن در یک تئاتر و شنیدن رگبار “هیس!” یکی از این عوامل محرک است.

 می تواند سازنده باشد یا غیرسازنده باشد. این یک تمایز مهم است. چرا؟ زیرا محرک های سازنده ما را به سمت تبدیل شدن به شخصی که می خواهیم ، سوق می دهند. محرک های غیرسازنده ما را از این هدف دور می کند.

 

حالا نوبت شماست. این تمرین را امتحان کنید. این باعث می شود شما در مورد رفتارهای خاص هوشمندتر شوید و به شما کمک کند آنها را مستقیماً به موفقیت ها و شکست های رفتاری خود متصل کنید:

یک هدف رفتاری را که دنبال می کنید انتخاب کنید: کاهش وزن ، صبورتر بودن ، هفته ای یک بار تماس با والدین و غیره

افراد و موقعیت هایی را که بر کیفیت عملکرد / پیشرفت شما در رسیدن به این اهداف تأثیر دارند ، فهرست کنید. به یکی دو محرک بچسبید که مربوط به یک هدف خاص است. آنها را تعریف کنید. آیا آنها تشویق کننده یا دلسرد کننده ، سازنده یا غیرسازنده و غیره هستند؟

عوامل محرک را ترسیم کنید تا ببینید در جنبه مثبت یا منفی اهداف خود هستید یا خیر.

اگرچه این تمرین ممکن است معمای دستیابی به تغییر رفتار را حل نکند – اما شما را به مسیر درست هدایت می کند.

و ، شروع در مسیر درست ممکن است بزرگترین دستاورد در شناسایی و تعریف عوامل تحریک کننده ما باشد. این یک یادآوری گاه به گاه اما ضروری است که مهم نیست چقدر شرایط بد باشد ، وقتی صحبت از رفتارمان می شود ، ما همیشه انتخابی داریم!

نوشته از مارشال گلداسمیت

ترجمه از بهنام براتی

برای آشنایی بیشتر با محرک ها و تاثیر آن ها بر رفتار ما ، خواندن کتاب محرک ها، نوشته مارشال گلداسمیت توصیه می شود. کتاب را می توانید از اینجا تهیه کنید.

5/5 - (2 امتیاز)
بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *