خودشناسی, افزایش عملکرد, کوچینگ

7 راه برای تقویت شجاعت هیجانی

شجاعت هیجانی

در بسیاری از موقعیت‌های زندگی لازم است کاری را انجام دهیم که به نظرمان ترسناک، پر دردسر، ناراحت‌کننده، آزاردهنده یا اضطراب‌آور است. برای آنکه “شجاعت هیجانی” را درون خود احساس کنیم لازم است از منطقه امن خود خارج شویم و کاری را انجام دهیم که می‌دانیم علیرغم ترسناک بودن، درست و سالم است.

متأسفانه تمایل طبیعی ما در چنین لحظاتی دوری از موقعیت یا به تعویق انداختن آن یا یافتن بهانه و توجیهی است که اجازه خروجی مطبوع و گاه نه چندان مطبوع  را به ما می‌دهد، بنابراین به اجتناب کردن از موقعیت ادامه می‌دهیم. اجتناب، ترس شما را افزایش می‌دهد اما بدانید می‌توانید شجاعت خود را افزایش دهید.

مشکل اجتناب کردن این است که همیشه بهایی دارد. هر زمان که از موضوعی که ما را مضطرب می‌کند اجتناب می‌کنیم، همان چیز به طور خودکار در ذهن ما ترسناک‌تر می‌شود. (اغلب فوبیاها به این ترتیب شکل می‌گیرند). علاوه بر این، بسیاری از چیزهایی که از آن‌ها اجتناب می‌کنیم، در نهایت روی شغل، روابط یا دوستی‌های ما تأثیر می‌گذارند، زیرا نمی‌توانیم نگرانی‌ها یا نارضایتی‌هایمان را بیان کنیم یا درخواست ارتقای شغلی کنیم، یا در نهایت از منابع فکری و عاطفی خود برای خطاها و چالش های به‌وجود آمده استفاده می‌‎کنیم.

علاوه بر این، اجتناب، انعطاف‌پذیری عاطفی ما را تضعیف می‌کند (تاب‌آوری عاطفی از غلبه بر موقعیت‌های چالش‌برانگیز ناشی می‌شود، نه از اجتناب از آن‌ها) و ما را از رشد و رسیدن به پتانسیل کامل خود باز می‌دارد.

مقابله با این موانع دشوار به شجاعت هیجانی نیاز دارد، اما واقعاً این به چه معناست؟

داشتن شجاعت هیجانی با توانمند بودن از نظر هیجانی متفاوت است. قدرت عاطفی نشان دهنده توانایی ما برای غلبه بر موانع و چالش‌ها در کوتاه‌مدت و بلندمدت است.

شجاعت هیجانی در مورد یک لحظه کوتاه است، یک لحظه مهم در زمان که در آن ما اقدامی انجام می‌دهیم. ما تصمیم می‌گیریم به اعتقادات، باورها و نیات خود توجه کنیم و آنچه را که در ذهن خود می‌دانیم برای ما خوب است (به جای توجه به ترس و اضطراب‌مان و ادامه اجتناب از موقعیت) انجام دهیم.

هفت راه برای تقویت شجاعت هیجانی

در زیر راه‌هایی برای به حداقل رساندن ترس و دلهره شما قبل و در طول لحظات بحرانی آمده است که به شجاعت هیجانی نیاز دارد تا بتوانید شانس خود را برای اقدام به حداکثر برسانید. اگرچه در هر یک از این موارد از مثال‌های خاص استفاده شده، اما شما می‌توانید هر یک از این اصول را در بیشتر موقعیت‌ها اعمال کنید.

  • بیش از حد به آن موضوع فکر نکنید

آیا از این که از کسی در دایره دوستی خود را برای قرار آشنایی و عاشقانه به بیرون دعوت کنید، مضطرب می‌شوید؟ ممکن است طبیعی باشد که از موقعیت‌هایی که ممکن است در آن‌ها مردود شوید اجتناب کنید، اما هر چه بیشتر در مورد این موضوع نشخوار فکری کنید، ایده انجام آن ترسناک‌تر می‌شود.

شجاعت هیجانی ما مستعد نشتی دادن است! به این معنی که هر چه بیشتر منتظر بمانید، کمتر از آن خواهید داشت. بنابراین، هنگامی که تصمیم گرفتید از کسی درخواست کنید یا کاری را انجام دهید که به شجاعت هیجانی نیاز دارد، منتظر نمانید، اقدام کنید.

بیشتر بخوانید: دست از سخت‌گیری و انتقاد از خودتان بردارید

  • بر روی خواسته‌تان تمرکز کنید نه خود عمل

آیا از این که درباره رفتار ناخوشایند همسر یا یکی از اعضای خانواده خود با ایشان صحبت کنید، نگران هستید؟ آن چه را که می‌خواهید بگویید، زودتر از موعد مشخص کنید (خواسته خود را بدون این که بخواهید با همسر خود مشاجره کنید بنویسید) سپس روی نحوه بیان خود تمرکز کنید: “ما باید با هم صحبت کنیم” به جای این که نگران این باشید که گفتگو چگونه پیش خواهد رفت.

در این مورد و همچنین در بسیاری از سناریوهای دیگر، «ورود» به موقعیت نیمی از کار است، بنابراین رد کردن خودمان از آستانه (مثلاً با گفتن «ما باید صحبت کنیم») این فشار را از بین می‌برد و به احتمال زیاد باعث می‌شود که شما به شرایط واقعی برای گفتگو دست پیدا کنید. 

بیشتر بخوانید: چگونه بر دشواری تغییر عادت غلبه کنیم؟

  • قبل از موعد خود را متعهد کنید

آیا به دلیل نداشتن تناسب اندام از باشگاه رفتن می‌ترسید ؟ با یک مربی قرار بگذارید. زیرا زمانی که یک فرد منتظر شما باشد احتمال آن که در جلسات شرکت کنید خیلی بیشتر است. ایا نگران شرکت در اولین جلسه دوازده مرحله‌ای خود هستید؟ به دیگران اطلاع دهید که در چه زمانی و کجا قصد شرکت دارید. متعهد شدن زودتر از موعد یا بیان مقاصد خود به عزیزان، باعث می شود بخواهید بیشتر این کار را انجام دهید و همچنین اعلام این بیانیه عزم و شجاعت شما را افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: خبر خوب! قدرت اراده شما محدود نیست!

  • کار خود را با یک دوست انجام دهید

آیا اضطراب اجتماعی شما را از ثبت نام در یک کلاس یا شرکت کردن در یک دورهمی گروهی باز می‌دارد؟ از دوستی بخواهید تا این کار را با شما انجام دهد. تعامل با شخص دیگر، یک روش آزمایش شده و واقعی برای مدیریت ترس و اضطراب است. به همین دلیل است که افرادی که منتظر مصاحبه شغلی هستند اغلب در اتاق انتظار صحبت می‌کنند.

  • مشابه کاری که قصد انجام آن را دارید را در محیطی که استرس و ترس کمتری دارد انجام دهید

از ارائه یک سخنرانی به همکاران و رئیس خود می‌ترسید؟ برای شروع در جمع دوستان، یا حتی در خانه مقابل یک دوربین فیلم‌برداری تمرین کنید. پس از این که اعتماد به نفستان بهبود پیدا کرد، پله پله تعداد و نوع مخاطبان خودتان را افزایش دهید. 

  • به این فکر کنید که بعد از آن چقدر احساس خوبی خواهید داشت

نگران درخواست افزایش حقوق یا ترفیع هستید؟ وقتی چیزی ما را می‌ترساند و با آن مقابله می‌کنیم، بلافاصله پس از آن احساساتی مانند اعتماد به نفس، غرور، توانمندی، انگیزه و اراده به ما هجوم می‌آورند. به این فکر کنید که بعد از انجام این جهش در باورتان، بعد از اینکه علیرغم ترستان عمل کردید، چقدر نسبت به خودتان احساس خوبی خواهید داشت. این نوع تفکر همچنین به کاهش بی‌انگیزگی شما کمک می‌کند و عزم شما را افزایش می‌دهد.

  • به درهایی فکر کنید که ممکن است به روی شما باز شوند

آیا از رویارویی با این واقعیت که به کمک درمانگر احتیاج دارید می‌ترسید؟ برای بسیاری از مردم رفتن به یک متخصص سلامت روان یا گروه حمایتی یک قدم بزرگ و ترسناک است. تمام راه‌هایی را در نظر بگیرید که اگر بتوانید با موفقیت به مشکل (مسائل) خود رسیدگی کنید، زندگی‌تان می‌تواند متفاوت باشد و از انگیزه‌ای که به شما می‌دهد برای برداشتن گام‌های لازم استفاده کنید.

امتیاز دهید
بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *