کوچینگ

8 دلیلی که نشان می‌دهد چرا تغییر رفتار واقعاً سخت است

تغییر رفتار

تغییر رفتار ماندگار و بلندمدت، یکی از سخت‌ترین چالش‌هایی است که تا به حال با آن روبرو شده‌ایم.

تغییر رفتار چالشی بسیار سخت برای خودسازی‌مان است که چیزهای کمی با آن برابری می‌کنند. اینجا در مورد تغییرات طولانی مدت و پایدار صحبت می‌کنیم، نه تکانش‌های کوتاه‌مدتی که قبل از وقوع تغییر واقعی به نمایش در می‌آیند. چه در مورد رژیم غذایی و ورزش باشد، چه عادات و وابستگی‌ها، تغییر رفتار یکی از سخت‌ترین کارهایی است که هر یک از ما سعی کرده‌ایم انجام دهیم. در این باره تحقیقات بسیار خوبی انجام گرفته است و موارد زیادی در مورد علت دشواری تغییر پایدار شناخته شده است. در ادامه به هشت دلیل آن اشاره می‌کنیم:

1- از احساسات منفی انگیزه می‌گیریم:

ممکن است فکر کنیم احساسات منفی قدرتمندی مانند پشیمانی، ترس و احساس گناه بتوانند فرآیند تغییر رفتار پایدار را تسریع کنند، اما در حقیقت چنین نیست. احساسات منفی می‌توانند محرک‌هایی باشند تا ما به هرکاری که انجام نمی‌دهیم یا احساس کنیم اشتباه انجام می‌دهیم فکر کنیم؛ اما در واقع سوخت وحشتناکی برای ایجاد تغییر هستند.

یکی از پژوهش‌هایی که بر روی تغییر رفتار انجام شده است نشان می‌دهد که استراتژی‌های تغییری که به طور مداوم تاثیر کمی می‌گذارند، بر پاشنه‌ی ترس و حسرت می‌گردند. با این که بدیهی به نظر می‌رسد، تغییر واقعی نیاز به یک پلتفرم مثبت برای شروع دارد. برای پذیرش چالش به دلایل مثبت و خودساز نیاز دارید.

2- در دام استدلال های فکری غلط گرفتار می شویم:

غرق شدن بیش از حد در ایجاد تغییر رفتار منجر به تقویت تفکر همه یا هیچ می شود. به عنوان  مثال: “من وارد عمل می‌شوم و تغییر می‌کنم، و اگر شکست بخورم به این معنی است که نمی‌توانم این کار را انجام دهم”. اگر به سوگیری‌ها و تحریف‌های شناختی خود اهمیت می‌دهید، می‌دانید که مدل تفکر ” همه چیز یا هیچ چیز” از اصلی‌ترین خطاهای شناختی است. این طرز تفکر ما را در موقعیت بدون بُرد به دام می اندازد، زیرا شانس ما را برای حفظ حتی چشم‌گیرترین تکانه‌ها برای تغییر رفتار کاهش می‌دهد.

 به عنوان مثال: در ماه ژانویه عضویت در باشگاه‌های ورزشی به شدت افزایش می‌‌یابد اما در ماه مارس کاهش می‌یابد. اگر واقعاً می‌خواهیم تغییر کنیم، یکی از اولین کارهایی که باید انجام دهیم این است که تفکر همه یا هیچ چیز را از روی میز حذف کنیم و در حالی که در حال انجام آن هستیم، چند خطای شناختی دیگر را نیز پاکسازی کنیم.

3- سعی می‌کنیم یک فیل درسته را بخوریم:

  تغییر رفتار یک تغییر بزرگ است. مهم نیست چه رفتاری باشد، تقریبا غیرممکن است که بتوانیم آن را یک‌باره  انجام دهیم. باید از جایی معین و با اقدامات خاص و قابل اندازه‌گیری شروع کنیم. اقدامات بزرگ و مبهم باید جای خود را به اقدامات  کوچک و مشخص بدهند. برای مثال: به جای این که بگوییم “می‌خواهم ورزش را شروع کنم“، بهتر است بگوییم: “امشب بعد از کار به مدت 30 دقیقه به پیاده روی می‌روم“.

  هر اقدام مشخص یک سرانگشت تغییر رفتار است و مجموعه‌ای از این اقدامات در طول زمان اثر تجمیعی دارد. به همراه این اثر تجمیعی، به اهداف مشخصی احتیاج داریم که پژوهش‌های تغییر رفتار نشان می‌دهند ضروری هستند. آن‌ها اهداف عملکردی هستند تا بتوانیم خودمان را در برابرشان بسنجیم. اما آن‌ها نیز باید واقع بینانه و مشخص باشند.

بیشتر بخوانید : قدرت عادت‌های اتمی

4- از جعبه ابزارمان غافل می‌شویم:

 اگر بخواهید ماشین خود را تعمیر کنید به ابزار مناسب احتیاج دارید. پس چرا باید ایجاد تغییری در خودمان نیاز به ابزار نداشته باشد و متفاوت باشد؟ ما برای حمایت از تغییرات پایدار نیاز به ابزارهای مطمئن و معینی داریم.

 مثلاً تغییر رژیم غذایی حداقل مستلزم آن است که از روش‌های سالم‌تر غذا خوردن و یک برنامه‌ی عملی برای تحقق آن آگاهی پیدا کنیم. شاید بخشی از این طرح این باشد که صفحه‌ای در قسمت یادداشت گوشی هوشمند خود به آن اختصاص دهید و موضوع و برنامه‌ی مورد نظرتان را در مورد آن هدف بنویسید یا از یادآورهای روزانه در تقویم خود استفاده کنید.

 برخی از این ابزارها مناسب یک فرد خواهند بود، در حالی که برخی دیگر به طور گسترده پذیرفته شده و برای هرکسی که به آن‌ها نیاز دارد در دسترس است. همه‌ی ما به جعبه ابزاری از جنس چنین پشتیبانی‌هایی نیاز داریم تا بتوانیم طولانی مدت به آن‌ها تکیه کنیم.

بیشتر بخوانید: 7 گام برای این که به موفقیت در زندگی برسیم و رشد کنیم

5- سعی می‌کنیم خیلی تغییر کنیم:

 اگر بتوانید متعهد شوید که یک رفتار را در بلندمدت تغییر دهید و واقعاً آن را ثابت نگه دارید، ستودنی است. اما تلاش برای توسعه و تغییر چندین رفتار به طور هم‌زمان مطمئناً به انجام ندادن آن‌ها ختم می‌شود.

 منابعی که برای ایجاد تغییر به آن‌ها تکیه می کنیم محدود هستند مانند: توجه، خودکنترلی، انگیزه و غیره. تلاش برای تغییرات زیاد خواسته‌های غیرواقعی را جایگزین آن منابع می‌کند و تلاش‌های ما را در همان قدم‌های اول متوقف می‌کند. ما فراموش می‌کنیم که بخش‌های دیگر زندگی ما به مسیرشان ادامه می‌دهند و همچنان به آن منابع نیاز دارند، بنابراین حتی یک تعهد اضافی برای تغییر رفتار نیز کار بزرگی است.

6- روند تغییر را دست کم می‌گیریم:

 تغییر هرگز یک چیز نیست. تغییرمانند مجموعه‌ی چندین قطعه‌ی متصل و مرتبط به یکدیگر است و ایجاد تغییر پایدار بدون داشتن فرآیندی با در نظر گرفتن تمام این قطعات امکان پذیر نخواهد بود. ممکن است مدل‌های زیادی برای تغییر رفتار به شما توصیه شده باشد و شما زمان زیادی را صرف آن کرده باشید که بسیار ارزشمند است؛ اما نکته‌ی مهم این است که ایجاد تغییر پایدار شامل مراحل مختلف است.

آسان است که خودمان را گول بزنیم و باور کنیم که باید خیلی ساده‌تر باشد، اما هیچ چیز در مورد تغییر رفتار ساده نیست. این تغییر سخت و فرآیند محور است و حتی قدر یک سر سوزن حرکت در راستای آن، چالش برانگیز است.

بیشتر بخوانید: چگونه بر دشواری تغییر عادت غلبه کنیم؟

7- فراموش می‌کنیم که شکست معمولاً اجتناب ناپذیر است:

 اگر سعی کنید تغییری ایجاد کنید و شکست بخورید، یکی از محکم‌ترین حقایق تغییر رفتار را ثابت کرده‌اید: حداقل یک بار شکست بخشی از فرآیند است و احتمالا این که بیش از یک بار شکست بخورید بسیار است. شکست، حقایقی را که برای دور بعدی نیازمند توجه و انرژی بیشتر شما است، به شما نشان می‌دهد.

تمام مدل‌های تغییر آزمایش‌شده در طول زمان، شکست را به‌عنوان بخشی از فرآیند نشان می‌دهند و کسانی را که در مسیر تغییر هستند تشویق می‌کنند تا شکست را به‌عنوان یک مرحله ببینند، نه به‌عنوان پایان فرآیند یا بهانه‌ای برای توقف تلاش.

8- متعهد نمی شویم:

در نهایت، اما شاید مهم‌تر از همه، آنچه بهترین پژوهش‌های تغییر رفتار به ما می‌گوید این است که اگر برای انجام هرکاری که می‌خواهیم به ثمر برسانیم به آن متعهد نباشیم، آن کار انجام نخواهد شد. ما به یک «دستگاه تعهد» نیاز داریم که به طور قاطع مشخص کند که قرار است چه کاری انجام دهیم و چگونه آن را انجام دهیم. باقی مراحل بعد از آن شروع خواهد شد.

 

2.3/5 - (3 امتیاز)
بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *