محرک‌ها از زبان مارشال گلداسمیت (6) – پذیرش چیزها آن‌گونه که هستند

مارشال گلداسمیت - پذیرش

 

زندگی مملو از موقعیت‌هایی است که نباید به این شکل باشند! گاهی اوقات می‌توانید این شرایط را برطرف کنید، اما گاهی اوقات نمی‌توانید. پذیرش چیزها همان‌گونه که هستند شیوه‌ای قدرتمند برای کنار آمدن با شرایطی است که شما نمی‌خواهید یا نباید اتفاق بیفتد.

در این ویدیو، مارشال گلداسمیت درباره‌ی پذیرش چیزها، همان‌گونه که هستند صحبت می‌کند که یکی از مباحثی است که در کتاب محرک‌ها و کتاب موجو به آن می‌پردازد.

بسیاری از امور زندگی خارج از کنترل شما هستند. مثال‌ها در همه جا وجود دارد: ترافیک، آب و هوا، ترکیدگی لوله‌ی حمام، سرسختی اعضای خانواده، یا مرگ یکی از عزیزان – تماماً چیزهایی هستند که شما نمی‌خواهید یا به آن‌ها احتیاج ندارید، اما از سوی دیگر همیشه نمی‌توانید از آنها جلوگیری کنید. نداشتن کنترل بر امور می تواند شما را ناراحت، عصبانی، ناامید یا مضطرب کند.

گاهی اوقات افراد سعی می‌کنند با ایجاد تغییراتی احساس کنند کنترل در دستشان است، حتی اگر بعید به نظر برسند. در مواقع دیگر افراد سعی می‌کنند با نادیده گرفتن آنچه در حال رخ دادن است، احساس کنترل را به دست آورند. حقیقت تلخ این است که تلاش برای تغییر چیزی که نمی‌توانید تغییر دهید (یا انکار آن) فقط منجر به درد و رنج بیشتر می‌شود.

پذیرش چیزها آن‌گونه که هستند

پذیرفتن چیزها آن‌گونه که هستند، به این معنی است که انتظارات خود را از آنچه باید باشد، کنار بگذارید. در عوض اجازه دهید همه چیز همانطور که هست باشد. این بدان معناست که با خود بگویید: “این چیزی است که هست، و هیچ کاری نمی‌توانم انجام دهم تا وضعیت فعلی را تغییر دهم.” این در مقابل این پرسش از جهان است که “چرا این برای من اتفاق می‌افتد؟”

سه دلیل عمده وجود دارد که چرا بهتر است همه چیز را همانطور که هست بپذیریم:

اول، تلاش برای تغییر واقعیت، نبردی است که مطمئناً در آن شکست خواهید خورد. منجر به احساس تلخی، عصبانیت و ناراحتی می‌شود.

دوم، پذیرش به شما امکان می دهد مشکل واقعی را بشناسید، با آن روبرو شوید و مسئولیت آن را بپذیرید. این نکته می‌تواند به حل مشکل کمک کند. انکار واقعیت از حل مشکل شما جلوگیری می‌کند و ممکن است منجر به عواقب جدی‌تری شود.

سوم ، پذیرش چیزها به همان صورتی که هستند، ما را به سمت احساس آرامش و صلح درونی سوق می‌دهد. وقتی برای اولین بار تصدیق می‌کنید که بر شرایط سخت کنترلی ندارید، طبیعی است که عصبانی، ناراحت یا ناامید شوید. با این حال، پذیرش به شما کمک می‌کند تا در نهایت احساس سبکی کنید – گویی باری از دوشتان برداشته شده است.

به خاطر داشته باشید: پذیرفتن چیزها به همان صورتی که هستند به این معنا نیست که شما باید از آن‌چه در حال رخ دادن است لذت ببرید. همچنین به این معنی نیست که تسلیم شده‌اید. فقط به این معناست که شما تصدیق می‌کنید کنترلی بر اوضاع ندارید و از تلاش غیرموثر دست می‌کشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *